Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu povedal, že Bidenova administratíva umožní Ukrajine použiť protipechotné míny dodané Američanmi na boj proti ruským silám.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Podľa šéfa Pentagonu tento posun v politike nasleduje po zmene taktiky zo strany Rusov. Rusi do útokov totiž neposielajú obrnené transportéry ale pešiakov. Ukrajina tak potrebuje prostriedky, ktoré môžu Rusov spomaliť.
Pentagon schválil nový balík zbraní pre Ukrajinu, obsahuje HIMARS aj Javeliny
„Pozemné míny, ktoré by sme im chceli poskytnúť, by boli nášľapné míny, ktoré nie sú perzistentné,“ povedal minister obrany USA. V prípade týchto mín sa dá nastaviť samodeštrukcia, takže sú podľa Austina bezpečnejšie, ako míny, ktoré vyrábajú Ukrajinci.
Protipechotné nášľapné míny dlhodobo kritizujú aktivisti, pretože predstavujú pretrvávajúcu hrozbu pre civilistov. Austin však tvrdí, že neperzistentné nášľapné míny vo všeobecnosti vyžadujú batérie, takže v priebehu času nie sú schopné vybuchnúť, vďaka čomu sú pre civilistov bezpečnejšie ako tie, ktoré zostávajú smrteľné roky.
USA už poskytujú Ukrajine protitankové míny. Rusko vo vojne bežne používa pozemné míny, ale nie také, ktoré sa časom deaktivujú.