Rusi sa nepomstia Nemcom za sankcie, plyn potečie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gazprom ropovod plyn
Foto: SITA/AP

BERLÍN 7. apríla (WEBNOVINY) – Ruský energetický gigant Gazprom dodrží dohody s Nemeckom na dodávky plynu, aj keď je Nemecko zástancom tvrdších sankcií voči Rusku v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

Vyhlásil to viceprezident spoločnosti Gazprom Alexander Medvedev pre pondelňajšie vydanie novín Handelsblatt. „Plyn nie je zbraň, je to komodita,“ povedal Medvedev. „Máme záujem na tom, aby sme toto palivo predali s cieľom zarobiť peniaze v mene našich akcionárov,“ dodal. „Dodržíme povinnosti, ktoré nám zo zmlúv voči Nemecku vyplývajú,“ doplnil.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Rusko minulý týždeň takmer zdvojnásobilo cenu ruského plynu pre Ukrajinu. To prinútilo Kyjev, aby vstúpil do krízových rokovaní so svojimi európskymi partnermi s cieľom zvýšiť dodávky lacnejšieho plynu zo západu. Spoločnosť Gazprom minulý týždeň informovala, že opäť zvýši cenu plynu pre Ukrajinu, a to na 485 USD za tisíc kubických metrov v dôsledku zavedenia exportného cla. Povedal to šéf Gazpromu Alexej Miller.

Rusko pokrýva približne tretinu potrieb EÚ v oblasti ropy a zemného plynu. Rusko je taktiež najväčším obchodným partnerom EÚ, keď ročne importuje tovary v hodnote 123 mld. eur. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu vyhlásila, že nikto by nemal pochybovať o tom, že EÚ je pripravená prijať voči Rusku tvrdšie sankcie v prípade, že bude aj naďalej robiť kroky, ktoré destabilizujú Ukrajinu. EÚ minulý mesiac zareagovala na ruskú anexiu Krymu sankciami voči vybraným jednotlivcom. Voči nim EÚ uplatňuje cestovné obmedzenia a taktiež pristúpila k zmrazeniu ich aktív.

Sankcie voči Rusku môžu poškodiť nemecký priemysel

Prísne sankcie zo strany EÚ voči Rusku by mohli poškodiť nemecký priemyselný sektor. Vyhlásil to v pondelok Zväz nemeckých výrobcov strojov a zariadení (VDMA).

EÚ a USA, spolu s ďalšími krajinami, uvalili na Rusko sankcie v reakcii na ruskú anexiu Krymu. Zároveň pohrozili prípadnými rozsiahlejšími sankciami, pričom predstavitelia niektorých nemeckých spoločností avizujú, že by to ohrozilo ich podnikanie. „Je absolútne jasné, že (na Ukrajine) prišlo k porušeniu medzinárodného práva… Tiež je jasné, že je nevyhnutné určiť hranicu,“ povedal šéf VDMA. Podľa obchodnej asociácie Ost Ausschuss je Rusko jedenástym najväčším obchodným partnerom Nemecka, pričom hodnota vzájomného obchodu v minulom roku dosiahla 76,5 mld. eur.

VDMA zastupuje viac ako tritisíc spoločností, väčšina z nich patrí medzi malé a stredné spoločnosti. Tento zväz však zastupuje aj veľké spoločnosti ako Siemens, MAN SE a ThyssenKrupp. Šéf spoločnosti Siemens Joe Kaeser sa minulý mesiac v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby zabezpečil záujmy svojej spoločnosti. To vyvolalo kritiku niektorých nemeckých politických predstaviteľov.

Spoločnosť VDMA predpokladá, že priemyselná produkcia v tomto roku posilní o 3 % a zotaví sa tak z poklesu v roku 2013. V minulom roku priemyselná produkcia v krajine oslabila o 1,5 %. V januári tohto roku produkcia podľa údajov VDMA posilnila o 5,6 %, no využitie výrobných kapacít bolo relatívne nízke, keď sa dostalo na úroveň 84,4 %. V januári priemyselné objednávky posilnili o 6 %, vo februári sa však o štyri percentá znížili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MedvedevAngela Merkelová