MOSKVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Ruské ministerstvo obrany v piatok dementovalo správy, podľa ktorých vyslalo do sýrskeho prístavu Tartus svoje vojnové lode.
Podľa informácií zverejnených viacerými ruskými tlačovými agentúrami, mali ruské bojové lode so stovkami vojakov na palube smerovať do sýrskeho prístavu Tartus, ktorý si Moskva prenajíma od vlády v Damasku.
Kremeľ však tvrdí, že ide o rutinnú operáciu a plavidlá v prístave zakotvia len preto, aby si „doplnili zásoby„.
„Strávia tam niekoľko dní a potom si to namieria do severovýchodnej oblasti Stredozemného mora,“ cituje agentúra ITAR-TASS zástupcu ruskej armády.
Niektoré ruské médiá špekulovali, že Moskva by sa tým mohla pripravovať na evakuovanie svojich občanov zo Sýrie. Násilie medzi armádou lojálnou prezidentovi Baššárovi al-Asadovi a opozičnými jednotkami sa medzitým stále stupňuje.
Rýchle riešenie krízy
Rusko v piatok vyzvalo svetové mocnosti, aby urýchlene našli náhradu za zvláštneho vyslanca OSN a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu Kofiho Annana, ktorý z tohto postu odstúpil vo štvrtok. Ministerstvo zahraničia vo vyhlásení zdôraznilo, že súčasná situácia v Sýrii si vyžaduje prítomnosť OSN v krajine.
Annan nastúpil na pozíciu zvláštneho vyslanca pre Sýriu 23. februára. Z funkcie ho však neodvolajú, iba mu nepredĺžia mandát, ktorý mu vyprší 31. augusta. OSN už rokuje s LAŠ o jeho nástupcovi.
V oficiálnom stanovisku sa presné dôvody Annanovho odstúpenia neuvádzajú, zvláštny vyslanec bol však sklamaný vývojom situácie a nečinnosťou medzinárodného spoločenstva. Annan chcel krízu v Sýrii riešiť implementovaním špeciálneho šesťbodového plánu, ten sa však nikdy úplne nenaplnil a násilie v blízkovýchodnej krajine aj v týchto dňoch naďalej pokračuje.
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v piatok prijalo rezolúciu, ktorá odsudzuje neschopnosť riešiť situáciu v Sýrii na pôde Bezpečnostnej rady (BR OSN).
Rezolúcia tiež kritizuje sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada za používanie ťažkých zbraní v občianskej vojne, ktorá sužuje krajinu už vyše roka. Damask zároveň varuje pred použitím chemických zbraní. Za rezolúciu sa vyslovilo 133 krajín, proti bolo 12 a 33 sa zdržalo hlasovania.
Boje v krajine neutíchajú
Sýrske vládne sily v piatok pokračujú za podpory vrtuľníkov, desiatok tankov a obrnených vozidiel v útokoch na poslednú štvrť Damasku, ktorá je v rukách povstalcov.
Podľa miestnych aktivistov sa vládnym jednotkám podarilo obsadiť väčšinu štvrte at-Tadámun na juhu hlavného mesta.
Vojaci podľa svedkov popravili najmenej 12 osôb, táto správa sa však nedá nezávisle overiť.
„Tisíce vojakov vpochodovali do štvrte a teraz uskutočňujú domové prehliadky,“ povedal jeden z miestnych obyvateľov.
Vládna armáda sa snažila dobyť at-Tadámun vyše týždňa, stretla sa však s ráznym odporom zo strany povstaleckých síl. Silám slúžiacim prezidentovi Baššárovi al-Asadovi sa podarilo získať kontrolu nad ostatnými časťami Damasku ešte minulý víkend.
Turecká armáda ukazuje svoju silu
Ankara nazerá na Sýriu vlastnými očami
Ankara má k protivládnemu povstaniu v Sýrii osobitný vzťah, keďže krajiny zdieľajú 900-kilometrovú hranicu a v Turecku našlo útočisko vyše 45-tisíc sýrskych utečencov vrátane mnohých bývalých príslušníkov armády odmietajúcich slúžiť režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.
Turecko výrazne posilnilo ochranu hranice po incidente z 22. júna, keď sýrske sily nad morom zostrelili tureckú stíhačku.
Z nepokojnej krajiny medzitým prichádzajú informácie, podľa ktorých kontrolu nad viacerými miestami v pohraničí prevzali protivládni povstalci.
Al-Asadov režim obviňuje Turkov, že podporujú povstaleckú Slobodnú sýrsku armádu, ktorej velenie operuje z tureckého územia.
V Turecku sídli aj Sýrska národná rada ako najväčšia organizácia zastupujúca sýrsku opozíciu v exile.
Podľa piatkovej správy štátnej tlačovej agentúry Anadolu sa prvé z pravidelných cvičení koná v oblasti hraničného priechodu Öncüpinar v provincii Kilis, kde sa nachádza veľký tábor pre utečencov zo Sýrie, a okrem tankov pri ňom využívajú aj raketové obranné systémy.
Turecké médiá uvádzajú, že akcia má byť ukážkou sily adresovanou Damasku, ktorý Ankara obviňuje z nečinnosti voči cezhraničným útokom sýrskych Kurdov.
Anadolu ešte v pondelok uviedla, že ozbrojené sily posilňujú obranu pohraničných miest Kilis a Islahiye, pričom zrejme ide o reakciu na informácie, podľa ktorých mesto Afrín na priľahlom území Sýrie padlo do rúk kurdskej Strany demokratickej jednoty.
Tá je napojená na separatistickú Kurdskú stranu pracujúcich (PKK), ktorú Turecko aj iné krajiny považujú za teroristickú organizáciu.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan varoval, že armáda sa nebude zdráhať zasiahnuť proti „teroristom“ a unikajúcich militantov PKK bude prenasledovať aj na území susednej krajiny.