Rušenie signálov GPS nad Baltským morom bolo „s najväčšou pravdepodobnosťou“ vedľajším účinkom úsilia Ruska proti útočným dronom. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Politico, tvrdí to fínska dopravná a komunikačná agentúra Traficom.
Vedľajší účinok ruskej sebaobrany
„Zasahovanie sa zintenzívnilo, keď sa v januári 2024 začali útoky ukrajinských dronov na ruskú energetickú infraštruktúru,“ uvádza sa vo vyhlásení fínskej agentúry.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Moskva sa vyhráža Washingtonu a Bruselu odvetou, ak Ukrajina zaútočí na Krym
„Je možné, že rušenie v súčasnosti pozorované v letectve je s najväčšou pravdepodobnosťou vedľajším účinkom ruskej sebaobrany, ktorá sa používa na zabránenie navigácii a kontrole dronov riadených GNSS (globálnym navigačným satelitným systémom) alebo mobilnými frekvenciami,“ poznamenal Traficom.
Bezpečné lietanie do Fínska
Fínska agentúra tiež uviedla, že lietanie do a z Fínska je bezpečné vďaka inerciálnej navigácii a alternatívam pozemnej navigácie, hoci GPS je stále „hlavným zdrojom navigačných informácií v letectve“.
Začiatkom tohto týždňa letecká spoločnosť Finnair pozastavila na mesiac lety do estónskeho mesta Tartu po tom, ako dve jej lietadlá nemohli v Tartu pristáť pre poruchy GPS signálu. Pobaltské krajiny poznamenali, že rušenie GPS, z ktorého je Rusko obvinené, môže spôsobiť leteckú katastrofu.