Vo vysielaní Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) stúpol podiel pôvodnej tvorby a v súčasnosti vyrába programy za nižšie ceny ako pred niekoľkými rokmi, pričom dokázala eliminovať konkurenčné snahy a inflačné tlaky.
Uvádza sa to v stanovisku RTVS v reakcii na rozhodnutie výboru pre kultúru a médiá z utorka 12. mája. Ten rozhodol, že odstúpi problematické zmluvy RTVS vláde a ministerstvu kultúry odporučí vykonať v RTVS finančný audit alebo inú formu hospodárskej kontroly.
Spochybňovanie na základe klebiet
„Sme šokovaní zo zjavnej snahy niektorých členov Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá o spochybňovanie kreditu RTVS na základe klebiet a nepodložených informácií bez akejkoľvek analýzy. Zavádzajúce informácie o vybraných projektoch sú vytrhnuté z kontextu a nie je zjavné, na základe akých konkrétnych údajov a porovnaní Výbor NR SR pre kultúru a médiá vychádzal pri svojich tvrdeniach o ich nehospodárnosti a predražení,“ uvádza sa v reakcii rádiotelevízie.
RTVS zároveň konštatuje, že všetky zmluvy aj programy prechádzajú v organizácii viacstupňovou kontrolou, ktorá eliminuje možnosti uprednostňovania akéhokoľvek typu programu.
Toto je výsluch a takto sa mediálny výbor nevedie, zvýšil Jarjabek hlas na predsedu Čekovského
„Nie je to však prvýkrát, čo ad hoc kritika vybraných projektov skrývajúca sa za pomyselnú starostlivosť o peniaze koncesionárov a spochybňujúca činnosť manažmentu RTVS, je len priehľadnou zámienkou zakrývajúcou ataky na RTVS z čisto politických dôvodov,“ dodala RTVS.
Odporúčajú vykonať audit
Výbor pre kultúru a médiá odstúpi pochybné zmluvy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vláde a ministerstvu kultúry odporúča vykonať v RTVS finančný audit alebo inú formu hospodárskej kontroly. Po rokovaní mediálneho výboru parlamentu o tom v utorok 12. mája informoval jeho predseda Kristián Čekovský (OĽaNO).
Výbor podľa neho predloží NR SR návrh, aby sa na najbližšom rokovaní uzniesla, že Rada RTVS si neplní povinnosti podľa zákona o RTVS. Ak sa podľa Čekovského parlament dvakrát počas šiestich mesiacov uznesie, že si Rada RTVS neplní svoje úlohy, parlament odvolá všetkých jej členov.
„Vedenie RTVS podľa nášho názoru zlyháva, obchádza pravidlá na transparentný výber a výrobu programov, porušuje interný štatút, vysokopostavení manažéri sú v konflikte záujmov pre vlastný ekonomický prospech, a takto sa v RTVS strácajú milióny eur,“ vyhlásil Čekovský. Spomenul napríklad projekt Nero a Seneca, ktorý stál RTVS pol milióna eur.
Konflikt záujmov v tom nevideli
Uvedený projekt navrhol a aj ho režíroval programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák, čo je podľa Čekovského v rozpore so štatútom RTVS. Ako uviedol Čekovský, generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a podpredseda jej rady Martin Kákoš v tom konflikt záujmov nevideli.
Ťapák si podľa Čekovského vyplatil odmenu za režírovanie v sume 12-tisíc eur popri funkcii programového riaditeľa. Doplnil, že program zaznamenal nízke čísla sledovanosti, a to 1,7 percenta.
Za najväčší problém Čekovský považuje projekt DNA: Hrdina. RTVS pred rokom odvysielala program Najväčší Slovák. Jeho výroba stála približne 700-tisíc eur, k tomu bol vecný vklad RTVS vyše 370-tisíc eur. Čekovský priblížil, že RTVS uzatvorila so spoločnosť producenta Petra Núneza, ktorá produkovala Najväčšieho Slováka, zmluvu na výrobu programu DNA: Hrdina.
V rámci tohto programu sa majú odvysielať dokumentárne filmy o rovnakých osobnostiach ako v Najväčšom Slovákovi. Ide o zmluvu za 805-tisíc eur. To je podľa Čekovského viac ako 80-tisíc za jeden diel 40-minútového dokumentu. Celkovo má program desať dielov. „Toto je jeden z najvýraznejších príkladov nehorázneho plytvania,“ dodal Čekovský.