Toto je výsluch a takto sa mediálny výbor nevedie, zvýšil Jarjabek hlas na predsedu Čekovského

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dušan Jarjabek
Poslanec za stranu Smer-SD Dušan Jarjabek Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá považuje vysvetlenie generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka o objektivite spravodajstva za nedostatočné. Výbor to v utorok konštatoval v prijatom uznesení a zároveň odstúpil svoje zistenia Rade RTVS.

Poslanci sa na výbore zaoberali stanoviskom RTVS k informáciám, že najčastejšie pozývaným hosťom do diskusnej relácie O päť minút dvanásť bol dnes už bývalý predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Rovnako poslanci diskutovali o neodvysielanom príspevku v Rádiožurnále RTVS o komunikácii Danka s Alenou Zs. Tá dnes čelí obžalobe v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Toto je cenzúra?

Počas diskusie na parlamentnom výbore sa situácia vyhrotila medzi jeho predsedom Kristiánom Čekovským (OĽaNO) a poslancom Dušanom Jarjabkom (Smer-SD).

„Toto je výsluch, takýmto spôsobom sa výbor nevedie,“ reagoval zvýšeným hlasom Jarjabek na Čekovského, ktorý kládol otázky riaditeľovi RTVS.

Rezník sa ohradil, že by RTVS bola v predvolebnom období slúžkou nejakej politickej strany. Rezník tvrdil, že príspevok o komunikácii Aleny Zs. a Andreja Danka odvysielala deväťkrát v rozhlasovom a televíznom spravodajstve.

„Toto je cenzúra?“ pýtal sa Rezník. Podľa Čekovského redaktorka pôvodný príspevok rozšírila a namiesto krátkej správy pripravila plnohodnotný príspevok a „ten nebol odvysielaný“.

Najviac pozývaný hosť

Mediálny výbor parlamentu sa ešte začiatkom apríla zaoberal správou analytických organizácií Memo 98 a Globsec. Ako vtedy informoval Čekovský, podľa tejto správy najčastejšie pozývaným hosťom do diskusnej relácie RTVS O päť minút dvanásť bol Andrej Danko (SNS).

V správe sa tiež spomína komunikácia Danka s Alenou Zs. Poslanci začiatkom apríla konfrontovali Rezníka s informáciou o pozastavení spravodajského príspevku, ktorý sa týkal komunikácie Danka a Aleny Zs.

Parlamentný výbor vtedy vyzval Rezníka, aby pripravil konkrétne opatrenia, ktorými chce zabezpečiť objektivitu, nestrannosť a nezávislosť spravodajstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan JarjabekKristián Čekovský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD