Veľké rozšírenie Európskej únie (EÚ) v roku 2004, ktorého súčasťou bolo aj Slovensko, podľa predsedníčky Európskeho parlamentu zjednotilo kontinent zo všetkých svetových strán.
„Navždy si budem pamätať noc z 30. apríla na 1. mája 2004. Celá krajina sa tešila na možnosti a cítila nádej. Vedeli sme, aký veľký je náš potenciál. Budúcnosť bola odrazu neobmedzená,“ vyjadrila sa Roberta Metsolová pri príležitosti 20. výročia udalosti, pri ktorej sa aj jej rodná Malta stala členom Únie.
„Jednota zároveň neznamená, že sme všetci rovnakí. Vážime si rozdiely, jedinečné tradície, rôznorodosť kultúr a jazykov. Za 20 rokov sme dokázali, že to tak je. Prijímame rozdiely, ale zabezpečujeme rovnosť príležitostí. V tom je naša sila a práve preto je členstvo v EÚ výhodné pre všetkých. EÚ zmenila všetky členské štáty, ktoré v roku 2004 do nej vstúpili. Zároveň všetky tieto štáty zmenili Európu,“ vyhlásila Metsolová uplynulú stredu v Štrasburgu.
Rozšírenie Únie v roku 2004 zabránilo vzniku ďalšej železnej opony, tvrdí predseda Európskej rady Charles Michel
Podobnú nádej a vieru, ako mali krajiny pred 20 rokmi, majú podľa predsedníčky europarlamentu štáty, ktoré sa uchádzajú o členstvo. Nimi sú napríklad Ukrajina, krajiny západného Balkánu, Moldavsko alebo Gruzínsko.
„Európa od nich nemôže odvrátiť zrak,“ prízvukovala Metsolová.
Prvého mája 2024 okrem Slovenska a Malty vstúpili do Európskej únie aj Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a Slovinsko.
Bolo to najväčšie rozšírenie EÚ v jej histórii.