Rozpad zločineckej skupiny pokračuje, priznal sa ďalší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
černák and sudy and spis
Foto: SITA/Jozef Habočík

BANSKÁ BYSTRICA 22. mája (WEBNOVINY) – Zločinecká skupina Jána Z., stíhaná za podvody s daňou z pridanej hodnoty (DPH), sa rozpadá, pretože doteraz už šesť členov gangu sa priznalo.

Piati s prokurátorom uzavreli dohody o vine a treste, ktoré senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici schválil. O dohodu prejavil záujem i zakladateľ skupiny Ján Z., ale súd to vyčlenil na samostatné konanie, pretože doteraz nebolo uzavreté predošlé trestné konanie muža, ktorý si v súčasnosti odpykáva päťročný trest odňatia slobody. Najnovšie vinu dnes priznal Marek R., u ktorého sa dokazovanie bude týkať iba trestu.

Piati obžalovaní vinu naďalej popierajú

Proti priznaniam stoja vyhlásenia piatich spoluobžalovaných, ktorí vinu popierajú. Napríklad obžalovaný právnik Ivan B. z Bratislavy kategoricky odmietol účasť na založení a činnosti skupiny, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry viní z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného.

Vyhlásil, že v čase, keď mal riadiť niekoľko desiatok firiem a osôb a prijímať príkazy od šéfa gangu, mal obavy o život. Koncom roka 2007 mu totiž diagnostikovali akútne onkologické ochorenie, počas liečenia ktorého nemohol chodiť a bol odkázaný na pomoc iných ľudí. Údajného šéfa skupiny pozná od osemnástich rokov a ten bol jediný, ktorý ho navštívil počas choroby v nemocnici.

Do kontaktu s ďalšími obžalovanými prišiel ako právnik. V účtovníctve sa nevyzná a o tom, čo je webkarta, s ktorou mala skupina fiktívne obchodovať, sa dozvedel až po zatknutí. Žiadne nadmerné odpočty DPH nerobil a nedostával ani odmenu od šéfa skupiny.

Za nevinného sa považuje i Michal K., ktorý podnikal v Českej republike a obchod s webkartou mu ponúkol jej autor Tomáš Barčák, špecialista na informačné technológie. Barčák v utorok 21. mája uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a prijal trest päť rokov a deväť mesiacov odňatia slobody. Michal K. dostal na produkt i licenciu a webkartu si dal posúdiť odborníkom.

Na odporúčanie Barčáka rokoval i s českou poštou o distribúcii produktu na území Čiech tak, ako sa to malo robiť prostredníctvom slovenskej pošty. Český daňový úrad webkartu zaradil do obchodovania ako tovar, z ktorého sa neplatí daň z pridanej hodnoty. Michal K. vyhlásil, že nezaložil, nezosnoval ani nepodporoval zločineckú skupinu, nepoznal jej štruktúru ani hierarchiu. Všetky obchody, ktoré vykonával, boli legálne.

Fiktívnym obchodným artiklom boli aj kalendáre

Sud
Foto: SITA

Proces sa začal vo štvrtok 16. mája, keď dvaja z dvanástich obžalovaných uzavreli dohodu o vine a treste a súd ju schválil. Išlo o Ladislava Feketeho a Huberta Ondouu, ktorí priznali, že boli členmi skupiny a spáchali zločiny neodvedenia dane a poistného v súvislosti s fiktívnymi obchodmi so snahou získať nadmerný odpočet DPH. Fekete prijal trest odňatia slobody šesť rokov, kamerunský občan Ondoua, ktorý na Slovensko prišiel hrať prvoligový futbal za Petržalku, prijal trest štyri roky a osem mesiacov.

Kroky Feketeho a Ondouu akoby inšpirovali obžalovaných Tomáša Barčáka, inžiniera Romana Gápela a inžiniera Milana Brodzianskeho. Tí pôvodne dohodu odmietli, v utorok 21. mája však súhlasili s jej uzavretím. Barčák, považovaný za počítačový mozog skupiny, prijal trest päť rokov a deväť mesiacov. Ďalší blízky spolupracovník šéfa skupiny inžinier Gápel zobral trest päť rokov a osem mesiacov a inžinier Brodziansky si za svoj podiel na činnosti gangu „odsedí“ štyri roky a desať mesiacov.

Obžalovaní ako organizovaná skupina aj s pomocou tzv. bielych koní podľa prokuratúry uskutočňovali fiktívne obchody, ktorých jediným cieľom bolo uplatnenie si nároku na nadmerný odpočet DPH. Vytvorili sieť obchodných spoločností, prostredníctvom ktorých predstierali obchodovanie najmä s tzv. webkartou, ktorou sa odberateľ mohol dostať do ináč neprístupných internetových domén.

Fiktívnym obchodným artiklom boli aj kalendáre Space For Fashion 2010. Operovali na území Slovenska, najmä Bratislavského kraja, ale aj v zahraničí. Komplicov mali v Čechách, Maďarsku a inde. Celá skupina si uplatnila nárok na nadmerný odpočet DPH za približne 4,5 milióna eur, vyplatených bolo viac ako 900-tisíc eur. Proces so skupinou Jána Z. pokračuje vo štvrtok 23. mája výsluchmi svedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať