NITRA 2. októbra (WEBNOVINY) – Rodina Šimona Bucha, ktorý zostal po rutinnej operácii v bdelej kóme, vysúdila od Fakultnej nemocnice v Nitre približne 500-tisíc eur.
Je to najvyššia suma, akú niekto na Slovensku vysúdil od zdravotníckeho zariadenia za zanedbanie zdravotnej starostlivosti. Rozsudok je právoplatný.
„Odvolanie nie je prípustné,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Krajského súdu v Nitre Oliver Kolenčík. Rodina Buchovcov pôvodne žiadala takmer 900-tisíc eur, okresný súd im priklepol 600-tisíc eur.
Nemocnica sa voči tomu odvolala na krajský súd. Ten 12. septembra opätovne vypočul štyroch členov rodiny Buchových a prečítal listinné dôkazy. Návrhy na ďalšie dokazovanie zo strany právneho zástupcu nemocnice zamietol a odzneli záverečné reči. Verdikt senát vyniesol v stredu.
Právnik rodiny Peter Koscelanský pre médiá povedal, že s rozsudkom sú spokojní, k zníženiu prišlo len v časti nemajetkovej ujmy pre Šimona.
Prelomové rozhodnutie súdu
„Je to prelomové rozhodnutie. V našej praxi na Slovensku ešte takáto výška priznaná nebola,“ povedal. Podľa neho je víťazstvo Buchovcov na súde dobrou správou pre občanov Slovenska, že sa môžu domáhať svojich práv a môžu aj niečo vymôcť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
„Pokiaľ vieme z dostupných materiálov, tak nitrianska nemocnica hospodári so ziskom. Predpokladám, že sa k tomu postavia korektne a že peniaze zaplatia. Pokiaľ nie, budeme sa, samozrejme, pokúšať o exekúciu,“ povedal Koscelanský.
Exekúciou nie sú podľa zákona postihnuteľné financie, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, podľa Koscelanského však má nemocnica aj iné financie. Hovorkyňa fakultnej nemocnice Alena Ďurišová mobil nedvíhala.
Šimonova matka Valéria Buchová povedala, že zadosťučinenie nepociťuje, lebo jej synovi to zdravie nevráti. „Za tých šesť rokov to už nie je o zadosťučinení, ale o tom, že tie peniaze potrebujeme pre Šimona,“ povedala pre médiá. Od nemocnice stále čaká ospravedlnenie, ktoré doteraz neprišlo.
Šimon Buch sa neprebral od operácie nosovej priehradky v septembri 2007. Mal vtedy 16 rokov. Počas zákroku mu zastalo srdce a lekári ho monitorovali len manuálne, lebo sa im pokazilo monitorovacie zariadenie.
Po operácii ho umiestnili na bežnú prebúdzaciu izbu namiesto toho, aby ho dali na ARO. Anestéziológa Ivana Klimenta súd ešte v roku 2009 uznal vinným z ublíženia na zdraví. Uložil mu dvojročný podmienečný trest a zákaz vykonávať prácu anestéziológa na päť rokov.
Smutné vyhliadky do budúcna
V súčasnosti je Šimon päť dní v týždni doma, kde sa oňho starajú rodičia a dvaja súrodenci a na dva dni ho vozia do sanatória pre bdelú kómu vo Viedni.
Chlapcov stav sa ani šesť rokov od operácie nezmenil, nevníma okolie a vyžaduje si 24-hodinovú starostlivosť. Šimonovi rodičia a dvaja súrodenci podriadili celý svoj život starostlivosti oňho.
Predali byt v Nitre, pretože mali problém dostať sa so synom na tretie poschodie. Zadlžili sa a postavili bezbariérový dom na dedine, kde Šimonovi zriadili telocvičňu s hydraulickou vaňou. Absolvovali niekoľko nákladných školení v Rakúsku, aby sa o syna v bdelej kóme vedeli starať. Všetci štyria Buchovci sa na súde zhodli, že sa súčasná situácia nepriaznivo odrazila nielen na ich psychickom stave, ale aj na manželskom a rodinnom živote.
Advokát Fakultnej nemocnice v Nitre v 40-stranovom odvolaní okrem iného tvrdil, že zo strany nemocnice neprišlo k porušeniu žiadneho konkrétneho právneho predpisu. Dôstojnosť a vážnosť rodiny v spoločnosti sa podľa neho nezhoršila, ale naopak, zvýšila sa tým, že sa všade ukazujú, ako vzorne sa o syna starajú.
Právnik Buchovcov Peter Koscelanský na súde hovoril o „absolútnej arogancii“ nemocnice, ktorej chýba „štipka sebareflexie“. Zdôraznil, že závažnosť vzniknutej škody je maximálna, aká len môže byť, milosrdnejšia by podľa neho bola zrejme aj smrť. Chlapcov život je definitívne zničený bez šance na zlepšenie stavu, zdôraznil.