BRATISLAVA 2. novembra 2016 (WBN/PR) – V súčasnosti je cestovanie takmer každodennou súčasťou nášho života. A nejde iba o presúvanie sa v rámci našej krajiny, hovoríme aj o medzištátnych trasách, ktoré populácia prekonáva kvôli práci, vzdelávaniu alebo poznávaniu. Aby cestovatelia zostali v spojení so svetom a domovom, využívajú roaming. V čom táto služba spočíva?
Cestovanie do zahraničia nie je otázkou už iba letných mesiacov, ľudia sa presúvajú do cudziny počas celého roka, pričom sa zameriavajú nielen na blízke štáty, ale stále viac využívajú možnosti cestovať do vzdialenejších exotických krajín. Počas zahraničných návštev je dôležitá funkcia roamingu, mnohí užívatelia ale nevedia, na akom princípe služba funguje.
Na začiatok je najdôležitejšou informáciou to, že krajiny sveta sú rozdelené do niekoľkých zón. Zónu 1 tvoria štáty Európskej únie a vybrané nečlenské štáty – Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Do druhej zóny radíme ostatné nečlenské štáty, Spojené štáty a Kanadu. Áziu, Afriku či krajiny Strednej a Južnej Ameriky môžeme jednotne začleniť do tretej zóny. Štvrtý operátor má ešte aj zónu 4, do ktorej radíme špeciálne sieťové čísla alebo Libanon a Tunisko pri dátových službách.
Operátori sa zaväzujú zmluvami
Roaming (z angličtiny presúvať sa, túlať sa) je okrem delenia na zóny postavený na druhom dôležitom princípe – aby mobilný operátor poskytol svojmu zákazníkovi všetky telekomunikačné služby aj v zahraničí, uzatvára s cudzokrajnými operátormi tzv. roamingové zmluvy. To znamená, že pri prekročení hraníc sa automaticky objaví názov siete (operátora), ktorá je zmluvne prepojená s domovským operátorom. Tá poskytuje najsilnejší signál a môže plnohodnotne umožniť volania, písanie správ či surfovanie na internete.
Ďalej platí, že hovory či správy sú spoplatnené podľa taríf číselne vyššej zóny. Takže, ak voláte zo zóny 2 do zóny 3, cena hovoru je uvedená podľa zóny 3.
Výhody roamingu
Z medzištátnej telekomunikácie sa stáva bežná činnosť, čomu aj mobilní operátori prispôsobujú ceny. Napríklad u 4ky počas cestovania do štátov Európskej únie môžete volať a surfovať po internete za rovnaké ceny ako doma. Navyše, ak si u štvrtého operátora aktivujete bezplatnú službu Dátový limit EÚ, budete automaticky informovaní o prečerpaní 80 % alebo 100 % finančného limitu. Zrejme jednou z najväčších výhod je tá, ktorá sa dostáva do popredia v ostatných dňoch. Európska komisia má totiž v pláne zrušiť akékoľvek dodatočné roamingové poplatky v rámci EÚ. Zákazníci si tak zaplatia v členských štátoch za hovor či správu toľko ako v domácej krajine. Do praxe by mal návrh vstúpiť v lete roku 2017.