LONDÝN 3. augusta (WEBNOVINY) – LONDÝN 3. augusta (WEBNOVINY) – Čerstvo rezignovaný osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Kofi Annan krátko po svojom odchode vyzval mocné štáty združené v Bezpečnostnej rade OSN na nájdenie okamžitého riešenia konfliktu v blízkovýchodnej krajine.
Hlavný diel zodpovednosti by podľa ghanského diplomata mali niesť prezidenti USA a Ruska, teda Barack Obama a Vladimir Putin.
Ako napísal pre denník Financial Times, vojenská intervencia sama o sebe by úspech nepriniesla, no navrhované nekonzistentné „politické riešenie bolo odsúdené na zánik“.
„Sýriu stále možno zachrániť pred najhoršou kalamitou. Vyžaduje si to však odvahu a vodcovstvo, najmä od stálych členov BR OSN vrátane prezidentov Putina a Obamu. Ukazovanie prstom a vzájomné obviňovanie sa je škodlivé,“ dodal Annan, ktorý vo štvrtok oznámil koniec svojim snahám o nájdenie riešenia humanitárnej krízy v Sýrii, kde už 17 mesiacov zúri povstanie proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.
Obrazom: Sýria je po bojoch zničená
Rezignáciu pripisujú Číne a Rusku
Za rezignáciou osobitného vyslanca OSN pre Sýriu Kofiho Annana je zodpovedné predovšetkým Rusko a Čína. Ich postoj k rezolúciám, ktoré na pôde Bezpečnostnej rady OSN spoločne odmietli trikrát podporiť, je podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho hlavným dôvodom Annanovho odchodu.
Rovnaký názor vo štvrtok vyjadrila aj vláda vo Washingtone, pričom samotný ghanský diplomat označil za hlavnú príčinu svojho odchodu slabú politickú podporu pre jeho šesťbodový mierový plán a pokračujúce „ukazovanie prstom a vzájomné obviňovanie“ v rámci BR OSN.
Na Annanovu štvrtkovú rezignáciu zareagovala prostredníctvom svojej vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej aj EÚ.
Šéfka európskej diplomacie vyjadrila „hlbokú ľútosť“ a vyzvala na okamžité nájdenie náhrady na post osobitného vyslanca pre Sýriu, kde už 17. mesiac prebieha povstanie proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.
Cameron a Putin sa nezhodli
Ruský prezident Vladimir Putin počas štvrtkovej návštevy vo Veľkej Británii nenašiel spoločnú reč s premiérom Davidom Cameronom vo veci riešenia situácie v Sýrii.
Taký je výsledok ich oficiálneho, 45 minút trvajúceho rokovania v sídle premiéra na Downing Street.
Obaja na následnej tlačovej konferencii potvrdili pretrvávajúci stav, no deklarovali záujem o nájdenie spoločného postoja v snahe ukončiť násilie v blízkovýchodnej krajine.
Putin, ktorý naposledy do Spojeného kráľovstva zavítal pred siedmimi rokmi v rámci summitu krajín G8, sa vo štvrtok vyjadril aj k informáciám o rezignácii Kofiho Annana na post osobitného vyslanca OSN pre Sýriu. Podľa jeho slov je to „obrovská škoda, keďže ide o človeka veľkých kvalít, brilantného diplomata a veľmi čestnú osobu“.
Vzťahy medzi Britániou a Ruskom sú dlhé roky na bode mrazu. Dôvodom je vražda bývalého ruského tajného agenta Alexandra Litvinenka, ktorý zomrel v Londýne pred šiestimi rokmi na otravu rádioaktívnym polóniom. Údajným vrahom mal byť súčasný poslanec ruského parlamentu Andrej Lugový. Briti už niekoľko rokov žiadajú o Lugového vydanie, no Rusi to rázne odmietajú.
Valné zhromaždenie odsúdilo neriešenie Sýrie
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v piatok prijalo rezolúciu, ktorá odsudzuje neschopnosť riešiť situáciu v Sýrii na pôde Bezpečnostnej rady (BR OSN).
Rezolúcia tiež kritizuje sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada za používanie ťažkých zbraní v občianskej vojne, ktorá sužuje krajinu už vyše roka.
Damask zároveň varuje pred použitím chemických zbraní. Za rezolúciu sa vyslovilo 133 krajín, proti bolo 12 a 33 sa zdržalo hlasovania.
Dokument navrhnutý Saudskou Arábiou „odsudzuje neschopnosť BR OSN“ vyriešiť sýrsku krízu 18 mesiacov od jej začiatku.
Čína a Rusko v Bezpečnostnej rade zablokovali už tri pokusy o prijatie rezolúcie, ktorá by uvalila na Sýriu tvrdšie sankcie.
Iniciatíva, za ktorou stoja predovšetkým arabské krajiny, je však len symbolická a nebude mať reálny význam.
Podľa diplomatov je to zúfalý pokus ako ukázať Číne a Rusku frustráciu z toho, že medzinárodné spoločenstvo nedokáže zastaviť sýrsky konflikt.