Riešiť Sýriu majú prezidenti Obama a Putin, tvrdí Kofi Annan

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin obama
Zľava: Ruský prezident Vladimir Putin a prezident USA Barack Obama. Foto: SITA/AP Andres Leighton

LONDÝN 3. augusta (WEBNOVINY) – LONDÝN 3. augusta (WEBNOVINY) – Čerstvo rezignovaný osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Kofi Annan krátko po svojom odchode vyzval mocné štáty združené v Bezpečnostnej rade OSN na nájdenie okamžitého riešenia konfliktu v blízkovýchodnej krajine.

Hlavný diel zodpovednosti by podľa ghanského diplomata mali niesť prezidenti USA a Ruska, teda Barack Obama a Vladimir Putin.

Ako napísal pre denník Financial Times, vojenská intervencia sama o sebe by úspech nepriniesla, no navrhované nekonzistentné „politické riešenie bolo odsúdené na zánik“.

„Sýriu stále možno zachrániť pred najhoršou kalamitou. Vyžaduje si to však odvahu a vodcovstvo, najmä od stálych členov BR OSN vrátane prezidentov Putina a Obamu. Ukazovanie prstom a vzájomné obviňovanie sa je škodlivé,“ dodal Annan, ktorý vo štvrtok oznámil koniec svojim snahám o nájdenie riešenia humanitárnej krízy v Sýrii, kde už 17 mesiacov zúri povstanie proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Obrazom: Sýria je po bojoch zničená

Sýria je po bojoch zničená
Sýrčania trpia nedostatkom humanitárnej starostlivosti a neľudskými životnými podmienkami. Foto: SITA/AP

Sýria je po bojoch zničená
Sýrčania trpia nedostatkom humanitárnej starostlivosti a neľudskými životnými podmienkami. Foto: SITA/AP
Sýria je po bojoch zničená
Sýrčania trpia nedostatkom humanitárnej starostlivosti a neľudskými životnými podmienkami. Foto: SITA/AP
Sýria je po bojoch zničená
Sýrčania trpia nedostatkom humanitárnej starostlivosti a neľudskými životnými podmienkami. Foto: SITA/AP

Rezignáciu pripisujú Číne a Rusku

Za rezignáciou osobitného vyslanca OSN pre Sýriu Kofiho Annana je zodpovedné predovšetkým Rusko a Čína. Ich postoj k rezolúciám, ktoré na pôde Bezpečnostnej rady OSN spoločne odmietli trikrát podporiť, je podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho hlavným dôvodom Annanovho odchodu.

Kofi annan
Foto: SITA/AP Sean Kilpatrick

Rovnaký názor vo štvrtok vyjadrila aj vláda vo Washingtone, pričom samotný ghanský diplomat označil za hlavnú príčinu svojho odchodu slabú politickú podporu pre jeho šesťbodový mierový plán a pokračujúce „ukazovanie prstom a vzájomné obviňovanie“ v rámci BR OSN.

Na Annanovu štvrtkovú rezignáciu zareagovala prostredníctvom svojej vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej aj EÚ.

Šéfka európskej diplomacie vyjadrila „hlbokú ľútosť“ a vyzvala na okamžité nájdenie náhrady na post osobitného vyslanca pre Sýriu, kde už 17. mesiac prebieha povstanie proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Cameron a Putin sa nezhodli

Ruský prezident Vladimir Putin počas štvrtkovej návštevy vo Veľkej Británii nenašiel spoločnú reč s premiérom Davidom Cameronom vo veci riešenia situácie v Sýrii.

Syria
Foto: SITA/AP

Taký je výsledok ich oficiálneho, 45 minút trvajúceho rokovania v sídle premiéra na Downing Street.

Obaja na následnej tlačovej konferencii potvrdili pretrvávajúci stav, no deklarovali záujem o nájdenie spoločného postoja v snahe ukončiť násilie v blízkovýchodnej krajine.

Putin, ktorý naposledy do Spojeného kráľovstva zavítal pred siedmimi rokmi v rámci summitu krajín G8, sa vo štvrtok vyjadril aj k informáciám o rezignácii Kofiho Annana na post osobitného vyslanca OSN pre Sýriu. Podľa jeho slov je to „obrovská škoda, keďže ide o človeka veľkých kvalít, brilantného diplomata a veľmi čestnú osobu“.

Vzťahy medzi Britániou a Ruskom sú dlhé roky na bode mrazu. Dôvodom je vražda bývalého ruského tajného agenta Alexandra Litvinenka, ktorý zomrel v Londýne pred šiestimi rokmi na otravu rádioaktívnym polóniom. Údajným vrahom mal byť súčasný poslanec ruského parlamentu Andrej Lugový. Briti už niekoľko rokov žiadajú o Lugového vydanie, no Rusi to rázne odmietajú.

Valné zhromaždenie odsúdilo neriešenie Sýrie

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v piatok prijalo rezolúciu, ktorá odsudzuje neschopnosť riešiť situáciu v Sýrii na pôde Bezpečnostnej rady (BR OSN).

Rezolúcia tiež kritizuje sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada za používanie ťažkých zbraní v občianskej vojne, ktorá sužuje krajinu už vyše roka.

Damask zároveň varuje pred použitím chemických zbraní. Za rezolúciu sa vyslovilo 133 krajín, proti bolo 12 a 33 sa zdržalo hlasovania.

Dokument navrhnutý Saudskou Arábiou „odsudzuje neschopnosť BR OSN“ vyriešiť sýrsku krízu 18 mesiacov od jej začiatku.

Čína a Rusko v Bezpečnostnej rade zablokovali už tri pokusy o prijatie rezolúcie, ktorá by uvalila na Sýriu tvrdšie sankcie.

Iniciatíva, za ktorou stoja predovšetkým arabské krajiny, je však len symbolická a nebude mať reálny význam.

Podľa diplomatov je to zúfalý pokus ako ukázať Číne a Rusku frustráciu z toho, že medzinárodné spoločenstvo nedokáže zastaviť sýrsky konflikt.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej LugovýBarack ObamaKofi AnnanVladimir Putin