Väzba nesmie byť nátlakový prostriedok, ale slúži výlučne ako zaisťovací prostriedok pre účely trestného konania. V rozhovore pre portál SITA v relácii Okno do sveta to zdôraznil advokát Martin Ribár.
Dlhé obdobie vôbec nevidel slnko
On sám vo väzbe pre vznesené obvinenie strávil 565 dní, teda 18 a pol mesiaca. Počas pobytu vo väzbe mu podľa vlastných slov chýbal pohyb, spánok a tiež kontakt s rodinou.
>>> Celý rozhovor s Martinom Ribárom
V kolúznej väzbe strávil 565 dní, nepoznal deň ani noc. Aký je príbeh Martina Ribára? (rozhovor)
„Tá cela naozaj má osem metrov štvorcových a keby sme odrátali ten nábytok a to vnútorné zariadenie, tak máte priestor na pohyb, povedzme tri metre štvorcové. Môžete sa dostať z tej cely približne na hodinu denne na vychádzku,“ povedal advokát.
Štyri steny s otvoreným vrchom
Ako ďalej uviedol, vo väzenskom ústave v Banskej Bystrici predstavuje vychádzkový priestor štyri steny s otvoreným vrchom, ale aj tam je železná sieť.
565 dní vo väzbe. Aký je príbeh nevinného Martina Ribára, ktorý sa nikdy nevzdal?
„Prvé dni som bol brávaný (na vychádzku, pozn. SITA) ráno, to bolo takmer presne pred piatimi rokmi, čiže bol koniec októbra. Pršalo, bola tma, čiže ja som napríklad dlhé obdobie vôbec nevidel slnko,“ opísal Ribár.
Ďalším problémom vo väzbe je podľa advokáta nedostatok spánku, pretože personál väznice je povinný tam umiestnené osoby kontrolovať, či sa napríklad nepokúsia o samovraždu.
„Takže v podstate každú pol hodinu až hodinu išiel niekto v noci okolo mojej cely, zažal svetlo a kontroloval, či som v poriadku. Tým pádom vy vlastne nespíte. Jeden z následkov tej väzby je tzv. spánková deprivácia. Ja som ani jeden jedinýkrát počas toho výkonu väzby nespal v kuse šesť hodín,“ zdôraznil Ribár.
Nemožnosť skontaktovať so svojou rodinou
Najhorším atribútom kolúznej väzby, v ktorej Ribár strávil 16 a pol mesiaca z celkového 18 a pol mesačného pobytu vo väzbe je podľa neho nemožnosť skontaktovať so svojou rodinou.
„Môžete samozrejme písať listy rodine alebo známym. Iba, že aj tie idú cez tzv. kontrolu vyšetrovateľa, keď ste v kolúznej väzbe a tu znova príde taký jeden zo spôsobov, čo sa dá zneužiť. Pretože mne sa bežne stávalo, že keď som napísal list, moja manželka ho dostala povedzme o mesiac, o päť týždňov,“ vysvetlil advokát.
Ako doplnil, v prípade, že písala list jeho manželka jemu, znova to musel prejsť cez vyšetrovateľa a on list dostal o štyri až päť týždňov. „Čiže napíšete list, chcete vedeť ako sa majú a odpoveď dostanete o dva mesiace,“ dodal Ribár.