Rezidenčný program bol rozšírený a dofinancovaný, ministerstvo sa ohradzuje voči kritike lekárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, doktor,
Podľa KDH je potrebné zlepšiť dostupnosť a kvalitu primárnej zdravotnej starostlivosti tam, kde ju ľudia potrebujú a zároveň odbremeniť špecializovanú ambulantnú, ale aj nemocničnú opateru v mestách. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam predsedu LOZ.

„Ministerstvo rezidentský program nijako neobmedzuje a práve naopak rozšírilo ho aj o ďalšie špecializácie, ktorých je nedostatok. Rezort považuje rezidentský program za dôležitý nástroj nevyhnutnej revitalizácie ambulantnej sféry a dôkazom toho je aj skutočnosť, že na rezidentský program vyčlenilo aj o tretinu viac finančných prostriedkov, ako to bolo v minulosti,“ uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Ako informovala hovorkyňa, rezidentský program pokračuje aj v tomto roku, naďalej sú doň zaradení všeobecní lekári a pediatri, v priebehu tohto roka pribudnú detskí psychiatri, odborníci na urgentnú medicínu a anestéziológovia. Ministerstvo zdravotníctva zároveň v pravidelných intervaloch vyhodnocuje nedostatok špecialistov v jednotlivých odboroch a na základe toho prehodnocuje ich doplnenie do programu.

Program bol hradený z eurofondov

„Niektoré konkrétne príklady, ktoré LOZ v utorok prezentovalo, boli ešte z čias, kedy bol rezidentský program hradený z Európskych štrukturálnych fondov, riadil sa stanovenými pravidlami a pri porušení pravidiel sa finančné prostriedky vracali cez Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. V jednom z konkrétnych príkladov, ktoré LOZ prezentovalo, vstúpila lekárka do špecializačného štúdia ešte v čase, kedy bol podporovaný z európskych štruktúrovaných fondov,“ uviedla Eliášová s tým, že vtedy boli všeobecné pravidlá nastavené inak.

Rezidentský program je v súčasnosti financovaný zo štátneho rozpočtu, len v roku 2018 doň ide približne 7 miliónov eur. „Na základe uvedenej zmeny z roku 2016 v súčasnosti už vrátenie finančných prostriedkov vynaložených na špecializačné štúdium zo štátneho rozpočtu nehrozí z dôvodov, ktoré uvádza LOZ. Dôvodom na vrátenie finančných prostriedkov vynaložených na špecializačné štúdium zo štátneho rozpočtu v tomto prípade nie je materská či rodičovská dovolenka, ale fakt neukončenia rezidentského programu,“ objasnila Eliášová.

Ak lekárka nastúpila do programu pred májom 2017, na materskej, resp. rodičovskej dovolenke môže byť v súlade s podmienkami určenými príslušnými právnymi predpismi, následne ale musí program riadne ukončiť.

Novela predĺži materskú na tri roky

Podpora materskej a rodičovskej dovolenky je pre ministerstvo takisto jednou z priorít, preto v prípadoch hodných osobitého zreteľa bude k jednotlivým prípadom pristupovať individuálne.

„Takisto pripravujeme novelu zákona, ktorá prerušenie programu kvôli materskej či rodičovskej dovolenke predĺži na tri roky. Materiál je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Čo sa týka výhrady LOZ voči retroaktivite, pravidlá nie sú retroaktívne. Platia pre tých, ktorí po uvedenej zmene následne nastúpia do rezidentského programu. Rezidentský program je dobrovoľný program, ktorého súčasťou je práca na plný úväzok. Program je založený na dobrovoľnej báze, ak chce lekár pracovať na čiastočný úväzok, nevstupuje do rezidentského programu,“ uzavrela hovorkyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR