BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Finančné zdroje vyčlenené na oddlženie nemocníc, ktoré sa majú transformovať na akciové spoločnosti, budú pravdepodobne nižšie ako celkové požiadavky veriteľov. „V štátnych finančných aktívach máme vytvorenú rezervu, zdá sa, že ten objem bude vyšší, ako sme pôvodne predpokladali,“ povedal na piatkovej tlačovej besede minister financií Ivan Mikloš. Aj preto, že objem zdrojov je podľa Mikloša obmedzený a zároveň nižší ako celkové požiadavky, budú sa v prvom rade uspokojovať pohľadávky primárnych veriteľov zdravotníckych zariadení. Tými sú napríklad dodávatelia energií či liekov. Sekundárni veritelia budú podľa Mikloša pri oddlžení nasledovať až potom. Ako vysvetlil, nechcú spochybňovať pohľadávky, ktoré dodávatelia nemocníc predali tretím osobám, len k nim budú v rámci rokovaní pristupovať inak. Minister potvrdil, že vedia o takýchto predajoch pohľadávok tretím osobám. Bližšie informácie však neposkytol ani on ani minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. „Neviem povedať, aké sú to firmy, vieme len z trhu, že niektoré firmy sa pokúšajú,“ skonštatoval Uhliarik.
Akú sumu budú napokon zdravotnícke zariadenia od štátu potrebovať, bude podľa Mikloša známe v polovici augusta. Z časového hľadiska hlavnú časť oddlženia očakáva v tomto roku. Uhliarik doplnil, že ku koncu marca sa pohybovali záväzky 30 štátnych nemocníc, ktoré čakajú na transformáciu, po lehote splatnosti na úrovni 240 mil. eur a záväzky v lehote splatnosti takisto na úrovni 240 mil. eur. Z uvedených zariadení by podľa Uhliarika malo byť 12 s najväčšími dlhmi.
Samotné oddlžovanie bude mať podľa Mikloša jasné pravidlá
Rozhodovať bude komisia, v ktorej budú mať rezorty zdravotníctva a financií po troch zástupcoch. Jej rokovania budú nahrávať. V prípade dohody medzi komisiou a veriteľom dostane konkrétne zariadenie peniaze na oddlženie na špeciálny účet v štátnej pokladnici tesne pred transformáciou. Mikloš upozornil, že oddlženie je pre transformáciu nevyhnutné, zároveň však dodal, že ho podmieňuje ďalšími zmenami v systéme, a to najmä schválením zákona o liekoch, zákona o podmienkach a rozsahu úhrad a tým, aby sa nemocnice už ďalej nezadlžovali.
Transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti je možná na základe novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá platí od apríla tohto roku. Zdravotnícke zariadenia na to majú čas do konca tohto roka, v odôvodnených prípadoch sa termín môže posunúť o pol roka. Zakladateľom a stopercentným akcionárom budúcich obchodných spoločností bude štát, v ktorého mene bude konať ministerstvo alebo iný príslušný rezort, ako napríklad obrana alebo doprava. Po vzniku na novú akciovú spoločnosť prejdú všetky záväzky a pohľadávky, ako aj povinnosti voči zamestnancom.
Transformáciu kritizuje opozícia. Podľa nej môže znamenať koniec niektorých nemocníc, pretože nebudú schopné dosahovať vyrovnané hospodárenie. Proti sú aj lekári. Lekárske odborové združenie tvrdí, že transformácia povedie k zmene vlastníckych vzťahov a vstupu súkromného kapitálu do zdravotníckych zariadení. Vládu ako aj ministra zdravotníctva preto žiadajú o jej zastavenie. Ak túto, ako aj ďalšie tri požiadavky, nesplnia, lekári sú odhodlaní zakročiť tvrdšie, avizovali hromadné podávanie výpovedí. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v minulosti niekoľkokrát zopakoval, že transformácia nebude privatizáciou.