CÓRDOBA 26. apríla (WEBNOVINY) – Reštrukturalizácia gréckeho dlhu by mohla na trhu spôsobiť väčšiu paniku než pád americkej investičnej banky Lehman Brothers. Grécko preto musí dodržiavať podmienky, na ktorých sa dohodlo v rámci mimoriadnej pomoci s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF). V utorok to vyhlásil člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) José Manuel González-Páramo. „Reštrukturalizácia by mala právne a systémové dôsledky, ktoré sú teraz ťažko vyčísliteľné, ale so všetkou pravdepodobnosťou by boli väčšie, než po kolapse Lehman Brothers,“ povedal González-Páramo pre reportérov počas konferencie v španielskom meste Córdoba.
Zároveň uviedol, že zvýšenie úrokových sadzieb ECB o štvrť percentuálneho bodu na 1,25 % v tomto mesiaci nesignalizovalo začiatok série zdvíhania sadzieb. Podobne ako González-Páramo sa minulý týždeň vyjadril aj člen Rady guvernérov ECB Athanasios Orphanides, ktorý povedal, že akákoľvek forma reštrukturalizácie gréckeho dlhu by poškodila krajinu a spustila vlnu nákazy po celej eurozóne. Tiež povedal, že rastúce špekulácie na finančných trhoch o tom, že Grécko bude musieť rokovať s veriteľmi o nových podmienkach splácania svojho dlhu, poškodzujú grécku ekonomiku.
„Reštrukturalizácia by bola za týchto okolností pre grécku ekonomiku škodlivá. A čo viac, verím, že by negatívne vplývala na celú eurozónu v dôsledku možnej nákazy,“ povedal Orphanides. Grécky dlh v sume 325 mld. eur je takmer dvojnásobne vyšší, než mnohí ekonómovia považujú za udržateľný. Očakáva sa, že verejný dlh Grécka sa ku koncu tohto roka vyšplhá na 340 mld. eur. „Verejné diskusie a špekulácie na trhu o tom, že Grécko reštrukturalizuje svoj dlh, poškodzujú celú eurozónu,“ dodal Orphanides.