Noemova archa sa už nenachádza len na stránkach „knihy kníh“ – návštevníci si ju môžu na vlastné oči obzrieť aj v prístave v holandskom Dordrechte. Nápad z dielne milionára Johana Huibersa nedávno dostal záverečné kontúry a paluba vernej repliky Noemovej archy je pripravená na prvé záplavy turistov.
Huibers vytvoril dizajn plavidla tak, aby sa čo najviac podobal biblickému opisu. Podľa neho mala byť loď 300 lakťov dlhá, 50 lakťov široká a 30 lakťov vysoká. Milionár ako mierku použil svoju vlastnú ruku od lakťa až po končeky prstov a výsledná dĺžka Noemovej archy 21. storočia dosahuje dĺžku 137 metrov.
Nápad na zostrojenie lode skrsol v hlave dizajnéra pred 20 rokmi. Vtedy sa mu prisnil sen, v ktorom sa celé Holandsko ocitlo pod vodou rovnako v Starom zákone. Krátko na to sa pustil do stavby prvej verzie Noemovej archy, ktorú dokončil v roku 2004. Loď postavil v mierke 1:2 a plavil sa ňou po holandských kanáloch.
Huibers však aj po splnení svojho želania cítil neutíchajúcu nespokojnosť. Plavidlo teda odstavil na brehu rieky, premenil na múzeum a zárobok si odkladal na výrobu lode v skutočnej mierke. Loď mala byť pôvodne hotová v polovici júla, aby mohla triumfálne doplávať až na olympiádu do Londýna. Keďže lodi chýbali moderné navigačné zariadenia, nezískala povolenie na zakotvenie v olympijskej dedine.
Výroba lode, ktorá sa šplhá do výšky štvorposchodového paneláku, stála 1,6 milióna amerických dolárov. Namiesto páru zvierat z každého druhu sa na lodi nachádza len niekoľko živých kuriat, oviec a kôz a tiež žirafy, slony, somáre a ďalšie zvieratá vyrobené z plastu.
Na palubu sa zmestí tritisíc pasažierov. O Huibersovu loď začali javiť záujem ľudia ešte pred jej dokončením – dúfajúc, že pri blížiacom sa konci sveta, ktorý má prísť 21. decembra 2012, by si mohli zaistiť vykúpenie na luxusnom plavidle. Hoci Huibers uviedol, že cieľom stavby je „priniesť ľudí bližšie k Bohu“, podobné žiadosti s úsmevom odmieta: „Noemova archa je múzeum, nie záchranný čln.“
www.huffingtonpost.com