LONDÝN 29. júla (WEBNOVINY) – V nedeľu 29. júla sa v areáli Lee Valley White Water Centre v Broxbourne začínajú vodnoslalomárske súťaže v rámci Hier XXX. olympiády v Londýne.
O ouvertúru sa postarajú kanoisti a kajakári, ktorých od 13.30 h miestneho času (14.30 SELČ) čaká dvojkolová kvalifikácia.
Slovensko bude mať zástupcu iba v kategórii C1 mužov. V šestnásťmennej štartovej listine figuruje aj meno z hľadiska počtu medailových umiestnení na OH najúspešnejšieho vodného slalomára svetovej histórie Michala Martikána.
V roku 1996 v Atlante triumfoval, v Sydney 2000 a Aténach 2004 skončil na striebornom stupienku, do Londýna prišiel ako obhajca zlata z Pekingu 2008.
Obrazom: Profily Slovákov na olympiáde
Slovenskí vodní slalomári boli prvou časťou výpravy, ktorá docestovala do dejiska OH. Už od 16. júla trénujú v kanáli, ktorý bol špeciálne postavený pre potreby tohto sviatku.
„Je to náročná voda, charakterovo úplne iná ako v ktoromkoľvek ďalšom kanáli. Mne sa tam ale jazdí veľmi dobre,“ predstavil areál Lee Valley White Water Centre Michal Martikán. Vlani na predolympijských pretekoch v ňom triumfoval.
Odvtedy tam absolvoval niekoľko kratších sústredení. „Oproti vlaňajším predolympijským pretekom sa v kanáli zmenilo zopár detailov, niektoré prekážky mierne posunuli. Francúzi si to ´doladili´ podľa svojich predstáv,“ s neskrývanou dávkou irónie na „diplomatické“ iniciatívy ďalšej svetovej vodnoslalomárskej veľmoci podotkol 33-ročný rodák z Liptovského Mikuláša.
Hneď však zdôraznil, že jemu zmeny neprekážajú.
„Už sme si na všetko zvykli počas predchádzajúceho sústredenia, myslím si, že nás už nemajú čím prekvapiť. Každý tréning na takej náročnej vode je však veľmi dobrý. Je potrebné si vyskúšať čo najviac alternatív prejazdov, pretože to, ako budú postavené bránky, bude jasné až pred pretekmi. Verím, že budem na preteky pripravený tak, ako potrebujem a chcem,“ optimisticky dodal deväťnásobný majster sveta a majiteľ dvanástich zlatých medailí z kontinentálnych šampionátov.
Trénovať bude ešte v sobotu predpoludním, potom sa areál uzavrie, popoludní budú predvádzacie jazdy, v nedeľu ho čaká kvalifikácia. Do utorkového semifinále postúpi prvých dvanásť, do finále iba najlepších osem singlkanoistov.
„Ja budem spokojný, keď sa mi podarí predviesť čo najlepšiu jazdu. To je prvoradé. Či z toho bude nejaká medaila, to sa uvidí po pretekoch,“ uzavrel naznačením ambícií Michal Martikán.
Piaty štart na olympiáde
Štartom v Londýne sa zaradí medzi slovenských rekordérov v počte účastí na súťažiach pod piatimi kruhmi.
Bude ich mať na svojom konte už päť. Zatiaľ majú toľko iba plavkyňa Martina Moravcová, sánkarka Mária Jasenčáková, biatlonistka Martina Halinárová (štartovala aj pod menami Jašicová a Schwarzbacherová) a bežec na lyžiach Ivan Bátory.
V britskej metropole sa piatykrát predstaví aj strelec Jozef Gönci a vzpierač Martin Tešovič. Martikán a Gönci nechýbali ani na jedných OH v ére štátnej samostatnosti, spoločnú premiéru zažili v Atlante 1996, kde obaja vybojovali medaily.
Gönciho bronz bol vôbec prvou slovenskou medailou v histórii, Martikánovo zlato zase premiérovým najjagavejším kovom pre vtedy iba štvrtý rok existujúci štát. Tešovič si doteraz pripísal tri účasti pod piatimi kruhmi v letnej a jednu v zimnej verzii hier.