BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Referendum o ochrane rodiny odhalilo nedostatočnú legislatívu o inštitúte referenda, myslí si programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. „Ukázalo sa, že na referendum máme ako spoločnosť 25 rokov po revolúcii nedostatočne upravené pravidlá,“ povedala Wienk pre agentúru SITA.
„Na rozdiel od volieb nikto nesleduje výdavky na referendové kampane, žiaden zákon nezdôrazňuje transparentnosť takýchto zdrojov a nenúti aktérov, ktorí vedú kampane pred referendom, zverejňovať svoje výdavky a príjmy,“ vyjadrila sa Wienk.
Konanie referenda podľa Wienk zároveň ukázalo, že nie je dostatočne upravená kampaň v médiách, ktoré si nemusia byť isté, či kampaň uverejniť alebo nie. „Toto by malo byť poučením pre celú spoločnosť, aby sa zmobilizovali parlamentné sily a aby sa zladili pravidlá, ktoré fungujú pre voľby a referendum,“ dodala aktivistka.
Podľa Wienk súčasné dianie poukázalo na to, že aj referendum dokáže byť citlivá téma, ktorá zasiahne celú spoločnosť. „Aj do referenda môžu vstupovať rôzne skupiny s rôznymi záujmami, ktoré sa budú snažiť ovplyvňovať verejnú mienku a míňať na to finančné prostriedky. Takisto ako vo voľbách aj referendové otázky sú politickými otázkami, a mali by sme mať tie isté práva na informácie ako vo voľbách,“ uzavrela.
Politici a biskupi rozoberajú vysokú neúčasť na referende
Účasť na referende o rodine bola tretia najnižšia v histórii
Macko: Ukázalo sa, že homosexuálne páry nie sú hrozba
Chromík jasal nad účasťou, z referenda má úžasný pocit
Vieme, ako hlasoval Fico. Kiska je rozčarovaný a cíti smútok
Obecné weby radili ako hlasovať, na zozname boli i nebožtíci
Obrazom: Slováci delili referendum na nehorázne a potrebné