JASLOVSKÉ BOHUNICE 2. decembra (WebNoviny.sk) – Obecné zastupiteľstvo v Jaslovských Bohuniciach neschválilo konanie miestneho referenda k výstavbe novej jadrovej elektrárne v katastri obce. Za konanie referenda hlasovali traja poslanci, proti boli štyria. Výstavbu novej elektrárne pripravuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), projekt je v súčasnosti v procese posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA). S jeho ukončením sa počíta na konci prvého štvrťroka budúceho roka. Elektráreň má stáť z väčšej časti v katastri susednej obce Radošovce, zasahovať však bude aj do katastra Jaslovských Bohuníc.
Ak by sa obyvatelia k tejto investícii predsa len chceli vyjadriť v ľudovom hlasovaní, môžu iniciovať jeho konanie prostredníctvom petície. V prípade, ak by ju podpísalo aspoň tridsať percent oprávnených voličov, obecné zastupiteľstvo by podľa zákona o obecnom zriadení referendum vyhlásilo. Podľa starostky Jaslovských Bohuníc Boženy Krajčovičovej ľudia z obce vôbec nereagovali na zverejnenú správu o hodnotení vplyvov novej elektrárne na životné prostredie a neprišli ani na verejné prerokovanie tejto správy. Ešte začiatkom minulého roka JESS informovala o výsledkoch prieskumu, podľa ktorého s výstavbou novej elektrárne súhlasilo 63 percent obyvateľov dotknutého regiónu a 73 percent obyvateľov žijúcich do 10 kilometrov od plánovanej investície.
Obec Jaslovské Bohunice zaslala k správe o hodnotení vplyvov nového jadrového zdroja v lokalite ministerstvu životného prostredia stanovisko s viacerými požiadavkami. Okrem iného v ňom žiada vládu, aby sa „vážne začala zaoberať problémom tejto jadrovej lokality a súbor kompenzácií pre dotknuté obce schválila zákonom ešte pred výstavbou nového jadrového zdroja.“ Starostka Krajčovičová chce o požiadavkách obcí z regiónu hovoriť s predstaviteľmi vlády, ktorá vzíde z marcových volieb.
JESS očakáva vydanie stavebného povolenia na nový jadrový zdroj v roku 2021, uvedenie elektrárne do skúšobnej prevádzky v roku 2027 a do trvalej prevádzky v roku 2029. Nová elektráreň má mať jeden blok tretej generácie s výkonom do 1 700 megawattov. Projekt výstavby novej atómovej elektrárne pripravuje spoločnosť JESS, v nej má 51-percentný podiel štát prostredníctvom štátnej akciovky JAVYS, zvyšok akcií vlastní česká skupina ČEZ.