„Všetci cítime, že tá situácia v justícii nie je dobrá,“ zdôvodnil vznik ďalšieho dokumentu Päť viet Čimo. „Vnímame ako nebezpečné, že kolegovia, ktorí sa nebáli ozvať, boli za to postihovaní,“ dodal Čimo. Podľa neho je názov symbolický a má evokovať to, že pomery v justícii sú také, aké sú aj dvadsať rokov po nežnej revolúcii.
V Piatich vetách uvádzajú, že snahu kompetentných orgánov postihovať sudcov za verejne vyslovené názory na pomery v justícii považujú za ďalší zo signálov, ktorý ohrozuje slobodnú diskusiu o stave slovenského súdnictva. „V takomto prostredí sa nám pracuje zle a preukázateľná rastúca nedôvera verejnosti voči justícii nás úprimne mrzí,“ uvádza sa v texte Päť viet. O príčinách tohto stavu treba podľa autorov textu slobodne diskutovať a „atmosféra strachu, v ktorej sudca nemôže vysloviť hoc aj kontroverzný a provokujúci názor, je odrazom neslobody ducha“. Ďalej upozorňujú, že mať slobodného ducha je nielen právom, ale aj povinnosťou sudcu a mať slobodného sudcu je právom občana.
Ministerka Petríková pozýva sudcov na dialóg
Ministerka spravodlivosti SR Viera Petríková pozýva sudcov na dialóg. „Nemá problém diskutovať o očiste súdnictva. Víta poznatok signatárov, že sa do rozhodovacej činnosti sudcov nezasahuje. Osobne nepodala žiadny disciplinárny návrh. Nesúhlasí s tým, rovnako ako väčšina sudcov a slušných občanov tejto krajiny, aby sudcovia mohli prepúšťať svojvoľne vrahov na slobodu, nepojednávať a neplniť si svoje sudcovské povinnosti, za ktoré sú veľmi slušne zaplatení,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré dnes agentúre SITA poskytol tlačový a informačný odbor ministerstva spravodlivosti ako reakciu na aktivitu 105 sudcov Päť viet, ktorou upozorňujú na atmosféru strachu v súdnictve a nabádajú na diskusiu o justícii. Rezort zároveň zdôrazňuje, že ministerka spravodlivosti nemôže zasahovať do právomocí predsedov súdov podávať návrhy na disciplinárne stíhania. Išlo by o zásah výkonnej moci do súdnej moci.
SITA