Poslanec parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richard Raši (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na zrušenie núdzového stavu.
Podľa poslanca núdzový stav nie je potrebný, na čo upozorňujú zdravotníci a aj koaliční partneri. Agentúru SITA o stanovisku Rašiho informoval jeho asistent Martin Dorčák.
Slováci sa koronavírusu boja čoraz menej, ale narástla nespokojnosť s postupmi Matovičovej vlády
Ako uviedol Raši, kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, ale stále máme na Slovensku vyhlásený núdzový stav a premiér Matovič sa pohráva s myšlienkou ho preventívne predĺžiť.
„No nielen politici, ale aj viacerí predstavitelia zdravotníckych organizácií zdôrazňujú, že epidemiologické výsledky Slovenska sú výborné a núdzový stav už nie je potrebný,“ tvrdí Raši.
Stav núdze ako politika
Podľa neho po právnej stránke je situácia úplne jasná. Ústavný zákon o núdzovom stave hovorí, že núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.
Raši povedal, že premiérovi vyhovuje núdzový stav predovšetkým z politických dôvodov. Ako ďalej Raši pokračoval, obmedzuje ústavné práva občanov na pokojné zhromažďovanie, čím sa napríklad inak bežné protesty proti vláde dostávajú do protizákonnej polohy.
Z Fondu vzájomnej pomoci sa ešte nikomu nepomohlo, politici či podnikatelia darovali státisíce eur
„A premiér Matovič protesty vidí úplne inak ako opozičný politik Matovič, ktorý si na protestoch založil celú politickú kariéru. Premiér Matovič protesty nemá rád a rád by napríklad z blokovania ciest urobil trestný čin, hoci v opozícii takéto protesty obhajoval a podporoval,“ vyhlásil Raši.
„Včerajšia arogantná odpoveď premiéra na výzvu Petra Pellegriniho (Smer-SD) ma len utvrdila v tom, že stav núdze je pre Igora Matoviča čisto politickou otázkou. Premiér však predovšetkým ľuďom klamal. Vyhlásil totiž, citujem, ‚núdzový stav žiadnym spôsobom nikoho zásadne neobmedzuje‘,“ uviedol Raši.
Matovič ako sultán
Poukázal na uznesenie vlády zo 6. apríla 2020, ktorým sa zakazuje podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. „Pán premiér, toto nie je zásadné obmedzenie práv občanov?“ spýtal sa Raši.
Podľa neho sa napĺňajú sa obavy, že demokratické zriadenie Slovenskej republiky si premiér mýli s diktátorským režimom nejakého sultanátu a chce rozhodovať o všetkom ako sultán.
Slovensku hrozí pandémia nezamestnanosti a Matovič rieši vzdialenosť stolov v reštaurácii, tvrdí Pellegrini
„Preto Vás pán premiér vyzývam: Rešpektujte slovenskú demokraciu a zrušte núdzový stav! Vláda Petra Pellegriniho ho vyhlásila úplne opodstatnene na začiatku pandémie a vy, už vtedy účastník rokovania Ústredného krízového štábu, ste jediným slovom nenamietali. Ani nikto, pretože na tento krok existovali jasné dôvody,“ zdôraznil Raši.
Zároveň pripomenul, že vláda, ktorej bol členom, vyhlásila núdzový stav len na oblasť zdravotníctva. Dodal, že až vláda Igora Matoviča sa rozhodla pred Veľkou nocou obmedziť ústavné slobody občanov a tento zákaz zhromažďovania sa platí dodnes.