Japonsko začalo do Tichého oceánu vypúšťať upravenú rádioaktívnu vodu z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Rozhodnutie však vyvolalo obavy v Číne, Južnej Kórei a na tichomorských ostrovoch. Čína následne v reakcii uvalila zákaz na všetky japonské morské plody.
Dva mesiace skúmania
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) pôsobiaca v rámci Organizácie Spojených národov (OSN) však uviedla, že vypúšťanie spĺňa medzinárodné bezpečnostné štandardy a bude mať „zanedbateľný“ vplyv na ľudí a životné prostredie. MAAE japonský plán schválila po dvojročnom skúmaní.
Rádioaktívnu vodu z Fukušimy chcú vypustiť do oceána, vybudujú podmorský tunel
Japonsko tvrdí, že vodu prefiltrovalo až na jeden hlavný rádioaktívny izotop – trícium, ktorý sa z vody nedá odstrániť, takže ju riedia. Limit trícia vo fukušimskej vode bude 1500 becquerelov na liter, čo je šesťkrát menej, ako je limit Svetovej zdravotníckej organizácie pre pitnú vodu.
Protesty nepomohli
Japonská vláda sa rozhodla do Pacifiku vypúšťať vodu, ktorú v elektrárni používali na chladenie. Od roku 2011, keď rozsiahle zemetrasenie a cunami zničili tri reaktory a začala unikať kontaminovaná voda určená na ich chladenie, ukladali túto vodu do zberných nádrží.
Japonci žalujú prevádzkovateľa elektrárne Fukušima, po katastrofe im diagnostikovali rakovinu
Rozhodnutie Japonska sprevádzajú bezpečnostné obavy a početné protesty. Tamojšia vláda ho však schválila ako najlepšie možné riešenie, napriek výhradám rybárov, ochranárov, obyvateľov i geografických susedov Japonska.