BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Vláda nie je jednotná v názore na to, aké sú ženy za volantom. Podľa premiérky Ivety Radičovej sú lepšie šoférky ako muži. Šéf rezortu financií Ivan Mikloš tvrdí, že „ženy zvyknú šoférovať opatrnejšie a majú menej nehôd“. S jeho názorom súhlasí aj minister kultúry Daniel Krajcer, ale len čiastočne. Podľa jeho názoru sú totiž za volantom opatrnejšie len niektoré ženy. Nezvyčajná polemika členov kabinetu, sprevádzaná úsmevmi, sa spustila v stredu na tlačovej besede po rokovaní vlády. Ministri reagovali na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, že poisťovne a penzijné programy nemôžu od 21. decembra 2012 ponúkať rôzne zmluvy pre mužov a ženy, pretože by to predstavovalo sexuálnu diskrimináciu. V praxi to znamená, že už nebude možné využívať v risk manažmente pri určovaní výšky poistného údaje založené na pohlaví. „Na prvé počutie sa mi to zdá ako absurdné a nezmyselné, ak chceme zakazovať poisťovniam, aby voči klientom, ktorí sú menej rizikoví, uplatňovali nižšiu výšku poistného,“ vyhlásil Mikloš. Za absurdné to označila aj premiérka Radičová. „Poistný systém je o tom, že zohľadňuje rozdielne životné situácie,“ povedala. Podľa oboch by sa malo zohľadňovať pohlavie pri uzatváraní poistky podobne, ako sa zohľadňuje napríklad starostlivosť o zdravie u toho, kto uzatvára životnú poistku alebo vek auta pri havarijnom poistení.
Slovenská asociácia poisťovní už upozornila, že spomínané súdne rozhodnutie bude mať pre klientov negatívne dôsledky. „Vyradenie jedného zo základných rizikových faktorov je proti samotnej podstate poisťovacieho biznisu a poistného krytia klienta,“ myslí si asociácia. Objavujú sa úvahy o zákaze diskriminácie na základe veku či zdravotného stavu, čo by obmedzilo podmienky poistného krytia a podľa asociácie by určite zvýšilo poistné pre klientov.
Pohlavie je podľa asociácie dokázateľne jeden z faktorov, ktorý ovplyvňuje riziko pri životnom poistení pre prípad úmrtia i na dožitie a anuitách. Poisťovne budú musieť vynaložiť značné dodatočné náklady na prerobenie databáz, transformáciu poistného, stanovenie nových podmienok a marketingové zabezpečenie produktov. „To bude mať dopad na ceny produktov, čo zaťaží klientov,“ uvádza sa v stanovisku asociácie.
Európska únia zaviedla systém rovnoprávneho zaobchádzania už v roku 2007, ale ponechala priestor pre neobmedzené prechodné obdobie. Posledné rozhodnutie súdu tieto zadné dvierka uzatvára.