BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Analýzu zmlúv na sumy prevyšujúce 500 tisíc eur, ktoré boli uzavreté krátko pred parlamentnými voľbami a tesne po nich, teda od 1. mája do 8. júla, navrhuje premiérka Iveta Radičová. Materiál s názvom „Návrh zabezpečenia zvýšenia kvality vnútorných kontrolných systémov a vykonania mimoriadnych kontrol (auditov) na ministerstvách a ostatných ústredných orgánoch štátnej správy“ je už zaradený do programu najbližšieho rokovania vlády.
„Výsledky kontrol, ale aj informácie zverejnené v médiách naznačujú, že dochádza k zlyhaniam vnútorných kontrolných systémov, resp. ich nastavenie je nedostatočné. Dôsledkom je nehospodárne, neúčelné a neefektívne nakladanie s verejnými prostriedkami a majetkom,“ uvádza sa v predkladacej správe materiálu. Podľa jeho textu je potrebné zistiť rizikové oblasti zo spomínaných zmlúv a preveriť ich najmä z hľadiska reálnej potreby uzavretia zmluvy pre plnenie úloh organizácie. Skontrolovať chcú aj dodržanie hospodárnosti a efektívnosti pri vynakladaní finančných prostriedkov za plnenie predmetu zmluvy ako aj možnej nevýhodnosti uzavretej zmluvy, napríklad v dôsledku hrozby vysokých pokút v prípade vypovedania zmluvy.
V oblasti nakladania s majetkom štátu sa navrhuje preveriť prevody vlastníctva prebytočného nehnuteľného majetku štátu. Jedným z kritérií je dodržiavanie právnych predpisov v procese prevodu vlastníctva a využitia finančných prostriedkov v niektorých osobitných prípadoch prevodu vlastníctva.
Podľa predloženého materiálu treba preskúmať aj dodržiavanie zákona o verejnom obstarávaní v roku 2010. Pri vybraných zákazkách na dodanie tovarov, poskytnutie služieb a stavebné práce, ktorých verejné obstarávanie bolo ukončené, chcú urobiť kontrolu z hľadiska dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní a zabezpečenia hospodárnosti postupu. Zhodnotiť sa má aj správnosť stanovenia kritérií na vyhodnotenie ponúk z hľadiska uplatnenia princípov rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie uchádzačov alebo záujemcov, transparentnosti a princípu hospodárnosti a efektívnosti.
Pri príprave plánu kontrol na rok 2011 sa majú analyzovať výsledky kontrol najmä z hľadiska najzávažnejších rizikových oblastí hospodárenia s verejnými prostriedkami a nakladania s majetkom štátu. Spomínaný plán by mal byť navrhnutý tak, aby sa audity zamerali na rozhodujúce rizikové oblasti hospodárenia, špecifické pre jednotlivé ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy.
SITA