Rada vrátila Nižňanskému návrh na úspory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nižňanský

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Rada Slovenskej televízie (STV) jednomyseľne neschválila návrh úpravy rozpočtu televízie, ktorá sa borí s existenčnými problémami a koncoročným deficitom na úrovni asi 18 miliónov eur. Generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie Štefan Nižňanský teraz musí rozpočet prepracovať tak, aby počítal aj s možnosťou, že rezorty kultúry a financií neposkytnú STV kompenzácie, s ktorými počítali. Musí to stihnúť do 20. septembra, teda dva dni pred ďalším zasadnutím rady. Rada zároveň uložila Nižňanskému povinnosť zvýšiť účinnosť opatrení, aby sa do konca roka premietli do výdavkovej časti. Rada totiž tvrdí, že návrh nezahŕňa elimináciu zníženia príjmov z reklamy, nie sú znížené ani zodpovedajúce náklady a nie je upravená ani príjmová časť rozpočtu, a tak sa zvyšuje riziko ďalšej straty o 6,5 milióna eur.

Schodok na úrovni 12 až 18 miliónov označil Nižňanský za „hrozivé číslo“, no dodal, že existujú opatrenia na zachovanie funkčnosti televízie. Riaditeľ tvrdí, že nikdy nemali problém s nákladovo-výdavkovou časťou, ale s príjmovou.

Ako vysvetlil predseda rady Martin Kákoš, keď schvaľovali tohtoročný rozpočet, uvedomovali si tri riziká – nereálne vysoké príjmy z reklamy na úrovni vyše 12,3 milióna eur, výber úhrad za služby verejnosti (koncesionárske poplatky) a možnosť nezískania kompenzácií zo strany štátu. Dodal, že v prípade, že by kompenzácie nemali garantované do konca júla, chceli upravovať rozpočet. Úsporné opatrenia tam sú, ale schodok možno 12 či 18 miliónov eur už nikto nezaplatí, tvrdí Kákoš, ktorý je na 99 percent presvedčený, že štát STV kompenzácie nedá. Aby deficit vyrovnali, „musel by prísť zázrak“, vyhlásil. Pod zázrakom si Kákoš predstavuje hromadné platby koncesionárov, ktorí dlžia štátu, a poskytnutie pätnástich miliónov eur namiesto deklarovaných desiatich na základe zmluvy so štátom. Tvrdí, že nemôže zdvihnúť ruku za to, že na začiatku roka odsúhlasili vyrovnaný rozpočet a na konci schodok. „Rozpočet treba postaviť na nohy za cenu hľadania ďalších rezerv a zníženia schodku,“ apeloval Kákoš.

Problémom je výpadok príjmov z reklamy aj výpadok príjmov z úhrad za služby verejnosti. Úsporné opatrenia už prebiehajú, informoval predseda Dozornej komisie STV Miroslav Galamboš. Prvým sú okamžité úspory, ako sú zníženie nákladov na služobné cesty, telefóny či taxislužby, zníženie počtu vysielacích hodín Dvojky a Trojky a nakoniec koncepčné riešenia v oblasti dcérskych spoločností, mzdových nákladov, finančných nárokov pri výrobe a vysielaní či kompenzácií od štátu. Televízia sa chystá aj prepúšťať, tieto zmeny sa však do konca roka prejavia v rozpočte ako navýšenie, pretože treba vyplatiť odstupné. Celkovo prepustia 86 zamestnancov. Nižňanský odmietol, že by išlo o hromadné prepúšťanie. Krok označil za „racionalizáciu“.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Nižňanský
Firmy a inštitúcie STV Slovenská televízia