Európska bezpečnosť je nerozdeliteľná a akékoľvek výzvy voči nej ovplyvňujú bezpečnosť Európskej únie (EÚ) a jej členské štáty. Na svojej webstránke to uviedla Rada EÚ, ktorá vo svojich záveroch o európskej bezpečnostnej situácii odsúdila pokračujúce agresívne činy Ruska a hrozby voči Ukrajine.
Rusko draho zaplatí
Zároveň vyzvala Rusko, aby deeskalovalo situáciu, dodržiavalo medzinárodné právo a konštruktívne sa zapájalo do dialógu prostredníctvom zavedených medzinárodných mechanizmov.
USA možno vyšlú posily do východnej Európy, Bidenova administratíva vyberá konkrétne vojenské jednotky
Akákoľvek ďalšia vojenská agresia Ruska voči Ukrajine bude mať masívne dôsledky a vysokú cenu, zopakovala Rada postoj lídrov členských štátov z decembrového stretnutia Európskej rady.
Mierové riešenia
„EÚ potvrdzuje svoju neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny a ďalších partnerov z východného susedstva v rámci ich medzinárodne uznaných hraníc a vyzýva Rusko, aby sa znovu konštruktívne zapojilo do existujúcich medzinárodných rámcov na udržateľné a mierové riešenie konfliktov,“ uvádza Rada vo svojom vyhlásení. Predstavy o „sférach vplyvu“ podľa nej v 21. storočí nemajú miesto.
Únia má podľa Rady jednotný postoj a stále silno spolupracuje a koordinuje so Spojenými štátmi, Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO), Ukrajinou a ďalšími partnerskými krajinami.
Británia sťahuje diplomatov z Ukrajiny, Londýn tak reaguje na možnú ruskú inváziu
Posilňovanie odolnosti a reakčných schopností eurobloku a jeho blízkych partnerov je dôležité, a to aj v boji proti kybernetickým a hybridným útokom, manipulácii so zahraničnými informáciami a zasahovaniu.