WASHINGTON 9. novembra (WebNoviny.sk) – Republikán Donald Trump bol vyhlásený za víťaza prezidentských volieb po tom, ako podľa priebežne zverejňovaných výsledkov z jednotlivých štátov presiahol potrebnú hranicu 270 voliteľov. Tí jeho víťazstvo potvrdia 19. decembra, na čo sa Trump stane 45. prezidentom USA. Na jeho triumf nad demokratickou kandidátkou prichádzajú reakcie z celého sveta.
Rusko je pripravená pokúsiť sa obnoviť dobré vzťahy s USA
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva je pripravená pokúsiť sa obnoviť dobré vzťahy so Spojenými štátmi. Uviedol to v reakcii na zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA.
Ako informovala agentúra RIA Novosti, Putin v Kremli slávnostne prebral poverovacie listiny od nových veľvyslancov viacerých štátov a pri tejto príležitosti komentoval rusko-americké vzťahy a ich možný vývoj po zmenách, ktoré nastanú v januári budúceho roka v Bielom dome.
Ruský prezident si je podľa vlastných slov vedomý toho, že „nás čaká ťažká cesta, vzťahy sa zhoršili, ale Rusko je pripravené prejsť svoju časť tejto cesty“.
Putin pripomenul, že „sme počuli predvolebné sľuby (vtedy) ešte kandidáta na voľby prezidenta USA (Trumpa), ktoré smerovali k obnoveniu vzťahov medzi Ruskom a USA. Chápeme a uvedomujeme si, že to nebude ľahká cesta, a to vzhľadom na degradáciu, v ktorej sa – žiaľ – ocitli vzťahy“ medzi oboma krajinami. Putin súčasne zdôraznil, že Rusko za tento stav nenesie vinu.
Ešte dopoludnia Putin poslal Trumpovi telegram, v ktorom mu zablahoželal k víťazstvu vo voľbách a vyjadril nádej, že sa vzťahy medzi oboma veľmocami zlepšia.
„Dúfam v spoluprácu a zlepšenie rusko-amerických vzťahov, ktoré sú momentálne napäté, a v spoločný postup pri dôležitých medzinárodných otázkach a reakciách na súčasné svetové bezpečnostné hrozby,“ píše sa v telegrame, ktorý Putin poslal Trumpovi. Putin tiež uviedol, že dúfa v dialóg medzi Moskvou a Washingtonom, ktorý je v záujme oboch veľmocí.
Schulz: Voľby prezidenta USA sú protestným hlasovaním, ako bol aj brexit
Šéfka francúzskeho krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dnes zagratulovala „novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a americkému ľudu, slobodnému“. Napísala to vo svojom mikroblogu na sieti Twitter. Podpredseda FN Florian Philippot na svojom konte na Twitteri napísal: „Gratulácie pánu Trumpovi! Národ si nenechá oligarchami diktovať, ako sa má rozhodnúť. Druhá porážka po brexite!“
Félicitations au nouveau président des Etats-Unis Donald Trump et au peuple américain, libre ! MLP— Marine Le Pen (@MLP_officiel) 9. novembra 2016
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v reakcii na výsledok volieb uviedol, že sa podobá hlasovaniu v referende o odchode Británie z EÚ. Vyhlásil, že po oznámení výsledkov volieb v USA cíti niečo medzi „prekvapením a sklamaním“. „Bolo to protestné hlasovanie, podobné brexitu,“ uviedol v stredu Schulz pre rozhlasovú stanicu Europe 1. Dodal, že „sa to začalo nenápadne, ale je to ako vlna, vlna protestov, ktorá viedla k Trumpovi v Bielom dome“.
Podľa jeho názoru bude pre Európsku úniu ťažšie spolupracovať s USA, keď sa Trump stane prezidentom. „Bude to náročné, bude to ťažšie než s predchádzajúcou (americkou) administratívou, ale je to demokraticky zvolený prezident. Budeme s ním spolupracovať tak ako so všetkými ostatnými prezidentmi,“ dodal Schulz. „Musíme rešpektovať budúceho prezidenta USA. Verme, že aj on bude rešpektovať základné hodnoty našich suverénnych štátov,“ zdôraznil.
Trumpovi blahoželali aj poľský a kanadský premiér
Poľský prezident Andrzej Duda adresoval víťazovi Donaldovi Trumpovi list, v ktorom mu zablahoželal k zvoleniu do najvyššej ústavnej funkcie USA. Vzťahy medzi oboma krajinami označil pri tejto príležitosti za skvelý príklad strategického partnerstva opierajúceho sa o spoločné hodnoty, predovšetkým o slobodu tak dôležitú pre Poliakov i Američanov.
Duda v liste, o ktorom informovala spravodajská televízia TVN24 poukázal na fakt, že v ostatných desaťročiach sa podarilo rozvinúť iniciatívy s cieľom posilnenia vzájomných vzťahov vrátane politických konzultácií na vysokej úrovni. Okrem toho sa výrazne rozšírila bilaterálna spolupráca v kľúčových oblastiach, medzi ktoré poľský prezident zaradil bezpečnosť, obranyschopnosť, obchod a inovácie.
Na jednej zo sociálnych sietí Andrzej Duda vyjadril navyše presvedčenie, že poľsko-americké vzťahy zostanú úzke a pevné, ba že budú ešte silnejšie.
Kanadský premiér Justin Trudeau sa tiež pripojil k celému radu svetových lídrov, ktorí blahoželajú americkému novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi k víťazstvu. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Vzťah USA a Kanady „slúži ako vzor pre svet“, uviedol Trudeau.
„Kanada nemá bližšieho priateľa, partnera a spojenca než Spojené štáty,“ vysvetlil Trudeau vo vyhlásení.
„Tešíme sa v nasledujúcich rokoch na veľmi úzku spoluprácu s novozvoleným prezidentom Trumpom, jeho administratívou a Kongresom USA, vrátane oblastí ako obchod, investície a medzinárodný mier i bezpečnosť,“ dodal Kanaďan Trudeau ako premiér susednej krajiny.
Mayová sa teší sa na spoluprácu s Trumpom
Britská premiérka Theresa Mayová zablahoželala Donaldovi Trumpovi k zvoleniu do úradu amerického prezidenta a vyjadrila nádej, že Británia a Spojené štáty „zostanú silnými a blízkymi partnermi v obchode, bezpečnosti a obrane“.
Uviedla, že oba štáty majú „trvalý a výnimočný vzťah založený na hodnotách slobody, demokracie a podnikania“. Dodala, že sa teší na spoluprácu s Trumpom, „na budovanie týchto vzťahov v záujme zaistenia bezpečnosti a prosperity našich krajín v budúcich rokoch“. Informuje o tom stanica BBC.
Mayovej vyhlásenie má zmierlivejší tón ako to, s ktorým vystúpila pred svojím vymenovaním do funkcie premiérky. Vtedy totiž Trumpa kritizovala za jeho výzvu zakázať moslimov vstup do USA. Tieto jeho slova vtedy označila za rozdeľujúce, nikomu neprospievajúce a chybné.
Podobne odmietavo – ako nezmysel – komentovala aj Trumpovo tvrdenie, že britská polícia sa do niektorých štvrtí Londýna ani neodváži vstúpiť. Dodala svojho času, že Trump nerozumie Británii a tomu, čo sa tam deje.
Zdržanlivé reakcie popredných rakúskych politikov
S prekvapením a zväčša zdržanlivo reagovali na výsledky volieb poprední rakúski politici. Spolkový kancelár Christian Kern zablahoželal Donaldovi Trumpovi k volebnému víťazstvu a v priestoroch parlamentu vo Viedni dnes vyhlásil, že „volebné výsledky neklamú“. Podľa jeho názoru sa musia z výsledkov volieb v USA vyvodiť závery aj pre blížiace sa voľby na európskom kontinente, v ktorých Kern ráta s intenzívnym bojom o strednú vrstvu.
Šéf rakúskej spolkovej vlády netajil, že prezidentské voľby v Spojených štátoch sa skončili tak, ako to málokto očakával. Mnohí ľudia odmietli v nich tamojší politický systém. Treba vyčkať, akým smerom sa vyvinie tamojšia politika, poznamenal Kern, vyjadriac nádej, že mnohé Trumpove vyjadrenia z predvolebnej kampane sa v danej podobe nebudú v praxi realizovať.
Rakúsky vicekancelár Reinhold Mitterlehner považuje v reakcii na výsledky amerických prezidentských volieb za nutné prevziať viac zodpovednosti na európskej úrovni a nebyť tak závislý iba na lokomotíve konjunktúry, ktorou sú Spojené štáty. Európa by podľa jeho názoru mala prísť s vlastnými iniciatívami, a to jednak čo sa týka obchodnej sféry, jednak vo vzťahoch s inými krajinami, či už v Ázii alebo na Strednom východe. Informoval o tom rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.
Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz zažil podľa vlastných slov v prípade prezidentských volieb v USA „déja vu“, pripomínajúce výsledky britského referenda o brexite.
Podľa jeho vyjadrenia pre agentúru APA očakáva od nového amerického prezidenta viaceré zmeny i istú fázu zneistenia. Treba vyčkať, ktoré z vecí avizovaných v predvolebnej kampani bude chcieť prezident Donald Trump realizovať aj naozaj, povedal šéf rakúskej diplomacie a dodal, že by sa nemalo zabudnúť na fakt, že prezident Spojených štátov nie je žiadnym autokratom.
Reakcie politikov z Českej republiky
Český prezident Miloš Zeman vyjadril veľkú radosť z výsledkov prezidentských volieb a pripomenul, že Donaldovi Trumpovi vyjadril pred voľbami verejnú podporu ako jeden z mála európskych politikov. Zároveň ocenil podľa neho jasný spôsob Trumpovho vyjadrovania sa a pozval ho na návštevu Česka.
„Vážim si i spôsob vystupovania Donalda Trumpa, ktorý hovorí jasne, niekedy drsno, ale zrozumiteľne,“ citoval internetový server Novinky.cz Zemana, ktorý odsúdil „politickú korektnosť“ ako zbierku nič nehovoriacich frází.
Český prezident súčasne vyjadril súhlas s názormi úspešného republikánskeho kandidáta na post prezidenta USA na migráciu i boj s medzinárodným terorizmom.
Podľa Zemana, ktorý opäť kriticky hovoril o médiách a spochybnil relevantnosť predvolebných prieskumov, sa česko-americké vzťahy ďalej zlepšia a nebudú zaťažené nedorozumeniami.
Česká diplomacia uviedla, že zvolením Trumpa sa začína nová etapa vzťahov Európy a Spojených štátov. Podľa ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka prinesie Trump do politiky nové pohľady. Český premiér Bohuslav Sobotka vyzval na pragmatický prístup. Podľa neho Trump aspoň na rozdiel od niektorých predchodcov vie, kde leží Česká republika.
„Občania v USA demokraticky zvolili zmenu. Rešpektujeme to a berieme to pragmaticky. Trump, na rozdiel od niektorých predchodcov, aspoň vie, kde leží ČR,“ napísal premiér v reakcii na výsledok amerických prezidentských volieb a poukazoval pritom na Trumpovu bývalú manželku Ivanu Trumpovú (rodenú Zelníčkovú), ktorá sa narodila v Československu a s ktorou má tri deti – dvoch synov a dcéru.
Sobotka zároveň Trumpovi zablahoželal k zvoleniu za prezidenta USA. Vyjadril tiež nádej, že pod Trumpovým vedením budú Spojené štáty naďalej spoľahlivým partnerom a spojencom. Sobotka spomenul aj ostrú predvolebnú kampaň v USA. Podľa neho Trump stavil na agresívny populizmus, zhromaždil protestné hlasy sprava aj zľava. „Najťažšie bude teraz prekonať vzniknutú rozdelenosť americkej spoločnosti,“ dodal český premiér.
Šéf českej diplomacie Zaorálek uviedol, že Trump prináša do politiky nové pohľady. Víťazovi volieb zablahoželal a dodal, že sa začína nová etapa vzťahu medzi ČR a USA. Zaorálek pripomenul aj hodnoty, ktoré majú obe krajiny spoločné, a fakt, že USA sú pre Česko najväčším trhom mimo EÚ.
Vicepremiér Andrej Babiš charakterizoval Trumpovo zvolenie ako prekvapenie. Pripomenul jeho agresívnu rétoriku v kampani a aj skutočnosť, že v prvom prejave po zvolení ju zmiernil. Zdôraznil tiež Trumpov postoj k migrácii, ale dodal, že mu treba dať šancu.
Babiš uviedol pre český denník Právo: „Sociológovia a politológovia dosť podcenili Američanov, ktorí už majú dosť zavedeného systému klientelizmu, z ktorého žije úzka skupina politikov a lobistov. Že už majú dosť korupcie a starých poriadkov.“ Podľa Babiša si Američania voľbou Trumpa vyžiadali zmenu. Vicepremiér tiež dúfa, že nový prezident USA pomôže EÚ vyriešiť problém migrácie ukončením konfliktu na Blízkom východe.
Podľa stredajších slov hovorcu českej prezidentskej kancelárie Jiřího Ovčáčka „normálni Američania“ ukázali, ako sa dá poraziť „mocenský konglomerát klamárskych médií a nadutej pseudoelity“. „Lož a nenávisť sa dá poraziť… Dokážme aj my v roku 2018, že sme schopní poraziť súdržnosť médií a tzv. elít,“ dodal Ovčáček, ktorého citoval portál Novinky.cz.
Netanjahu vyjadril nádej, že Trump bude posilňovať partnerstvo s Izraelom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zablahoželal Donaldovi Trumpovi k víťazstvu a vyjadril presvedčenie, že novozvolený prezident bude aj naďalej posilňovať jedinečné spojenectvo medzi Izraelom a Spojenými štátmi a dostane ho na vyššiu úroveň.
Podľa Netanjahua je Trump „skutočným priateľom Izraela.“ „Budeme spoločne pracovať na podpore bezpečnosti, stability a mieru v tomto regióne,“ pokračoval izraelský premiér. Poznamenal tiež, že „silné spojenectvo medzi Spojenými štátmi a Izraelom je založené na spoločných hodnotách, spoločných záujmoch a spoločnom osude.“
Izraelský minister školstva Naftali Bennett, ktorého strana je kľúčovým spojencom vo vládnej koalícii, predtým vyhlásil, že Trumpovo víťazstvo znamená, že „éra palestínskeho štátu sa končí“. Palestínčania chcú svoj štát vyhlásiť na územiach, ktoré Izrael okupoval v roku 1967.
Netanjahu v minulosti deklaroval, že je ochotný s Palestínčanmi rokovať o zmluve o hraniciach, pričom však ale stiahol ponuky, ktoré na rokovaniach s Palestínčanmi predostreli jeho predchodcovia. Namiesto toho vyvíja tlak na rozširovanie židovských osád na okupovaných územiach.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v reakcii na Trumpovo zvolenie vyjadril nádej, že počas jeho funkčného obdobia bude v oblasti dosiahnutý mier.
Pan Ki-mun vyzval Trumpa na spoluprácu pri riešení problémov sveta
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun gratuloval novozvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi s tým, že svetová organizácia od jeho vlády očakáva posilňovanie medzinárodnej spolupráce zameranej na riešenie výziev dneška, ako je klimatická zmena.
„Po tvrdej a často rozdeľujúcej kampani stojí za to pripomenúť si a zdôrazniť, že jednota v rozmanitosti Spojených štátov je jednou zo silných stránok tejto krajiny. Vyzývam všetkých Američanov, aby tomuto duchu zostali verní,“ citovala Pan Ki-muna agentúra Jonhap.
Šéf OSN podčiarkol, že na vyriešenie celosvetových problémov je potrebné „spoločné celosvetové úsilie„, pričom krajiny po celom svete sa spoliehajú na USA, že „využijú svoju pozoruhodnú moc, aby pomohli pozdvihnúť ľudstvo a snažili sa o spoločné dobro„.
Pan Ki-mun dodal, že vyjadruje uznanie Trumpovej volebnej súperke Hillary Clintonovej za „celoživotnú oddanosť mieru, napredovaniu žien a blahu detí„. Vyzdvihol ju tiež ako „silný globálny symbol emancipácie žien“, informovala agentúra AP.
Svet sa podľa Orbána vrátil do reality
Výsledky prezidentských volieb v USA vracajú svet do reality. Počas návštevy Londýna to uviedol predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorého citovala agentúra MTI.
Orbán maďarským novinárom v Londýne povedal, že svetu vždy prospelo, keď sa mu „podarilo vymaniť zo zajatia práve vládnucich ideologických smerov a keď sa dokázal vrátiť do reality„.
„Podľa môjho názoru teraz došlo práve k tomu. Napĺňa to nádejou aj zvyšok západného sveta, že sa môže dostať zo zajatia spôsobu uvažovania a rétoriky ideológií a politickej korektnosti vzdialenej od reality,“ dodal maďarský premiér.
Trumpovi k víťazstvu zablahoželali aj Bushovci
Bývalý 41. americký prezident George Bush tiež zablahoželal Donaldovi Trumpovi k víťazstvu.Bush starší svoje spoločné blahoželanie s manželkou Barbarou zverejnil na sociálnej sieti Twitter. Jeho hovorca Jim McGrath povedal, že Bush taktiež Trumpovi zatelefonoval, aby mu poprial veľa šťastia, s tým, že ich rozhovor bol veľmi srdečný. Koho Bush starší volil, však hovorca odmietol povedať.
Budúcemu 45. americkému prezidentovi Trumpovi a jeho manželke Melanii telefonicky zagratuloval aj 43. americký prezident George W. Bush, syn Busha staršieho. Agentúra AP komentovala, že republikáni Bushovci mali s Trumpom počas celej prezidentskej kampane napätý vzťah. Bushov mladší syn Jeb Bush bol totiž medzi vyše desiatkou kandidátov na republikánsku nomináciu, ktorých Trump porazil počas primárok.
Svoj Tweet Trumpovi napokon venoval aj Jeb Bush: „Nastávajúce dni a mesiace sa budem za teba modliť,“ napísal.