Psychológ, klinický psychológ či psychiater? Odborníčka radí, koho kedy navštíviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Duševné zdravie
Foto ilustračné: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Sú situácie a chvíle, kedy sa cítime úplne zlomení a máme pocit, že to nedokážeme ničím zahnať a zvrátiť. V istých prípadoch stačí psychológ či klinický psychológ, ale v niektorých prípadoch je už potrebné vyhľadať psychiatra.

Vyhľadať odbornú pomoc nie je hanlivé

Psychologička Barbora Bálintová pre agentúru SITA vysvetlila, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a súčasne vysvetlila, aké sú ich kompetencie a tiež, ako pacient spozná, ktorého z nich má navštíviť.

Navštíviť či už psychiatra alebo psychológa by sme vôbec nemali brať ako niečo neštandardné a hanlivé, ale ako usilovanie o vlastný sebarozvoj či starostlivosť o duševné zdravie,“ uviedla psychologička.

Upozornila, že nesprávna alebo zanedbaná starostlivosť o duševné zdravie môže pre človeka skončiť veľmi kriticky, pretože už totiž potom nevie fungovať v bežnom živote.

Všetci z nás mávajú pocity smútku, ľútosti, sklamania. A najhoršie je, keď sa to všetko kombinuje v jednom. Pri negatívnych pocitoch, ktoré zažívame z aktuálnych negatívnych udalostí si musíme vždy uvedomiť, že je to chvíľkové a naša nálada a stavy sa čoskoro dajú do normálu,“ uviedla psychologička.

Kedy je potrebné vyhľadať psychológa?

Ako vysvetlila, ide o takzvanú metakogníciu, a teda schopnosť uvažovať nad svojím vlastným uvažovaním. „Tým by sme mali byť vždy o krok dopredu pred svojimi pocitmi,“ dodala Bálintová.

Niekedy však už končí hranica únosnosti a ani metakognícia už nepomáha. „Ide hlavne o hranice časového úseku v kombinácii so sťažením fungovaním v každodennom živote a našimi fyziologickými prejavmi,“ priblížila psychologička.

Ak prejavy smútku trvajú niekoľko dní, prípadne sa striedajú vo veľmi častých intervaloch a máme problém kontrolovať svoje každodenné aktivity a cítime, že ich výkon je negatívne ovplyvnený našimi emóciami, tu už sa podľa psychologičky dá hovoriť o vážnejšom psychickom probléme. V tomto momente je na čase uvažovať nad vyhľadaním psychológa.

Kedy je čas vyhľadať psychiatra?

„Psychológa však môžeme vyhľadať aj z rôznych iných dôvodov, ak potrebujeme pomôcť vo vzťahovom probléme, zmeniť určité vzorce správania, zmýšľania a tak ďalej,“ spresnila Bálintová. Ak je však problém rázu, kedy cítime aj fyziologické prejavy, ktoré celkom jasne súvisia so psychikou, tu by sme sa už podľa odborníčky nemali brániť navštíviť doktora – psychiatra.

Prejavov môže byť podľa psychologičky naozaj veľmi veľa, medzi časté patria napríklad úzkosť prejavujúca sa tlakmi či bolesťami na hrudníku, búšenie srdca, problémy s dýchaním, meravenie častí tela, nespavosť, veľmi časté striedanie nálad s extrémnym ladením, rôzne paranoidné prejavy ako zvláštne obrazce či zvuky.

Takisto absolútne nevyhnutne musíme vyhľadať pomoc psychiatra pri častých návaloch plaču, spojených s depresívnymi pocitmi vyúsťujúcich až do častých myšlienkových pohnútok ukončiť svoj život,“ upozornila odborníčka. Psychiater stanovuje diagnózu a vyhodnocuje potrebu užívania liekov. Následne sleduje stav a monitoruje zlepšenie.

Klinický psychológ úzko spolupracuje s psychiatrom

Ďalej tu máme klinického psychológa, ktorý často spolupracuje so psychiatrom. Spolu teda pomáhajú jedincovi zvládať vážnejšie psychické ochorenia, ktoré dokážu obaja stanoviť ako diagnózu,“ vysvetlila Bálintová.

Ako priblížila, klinický psychológ s pacientom vedie dlhšie rozhovory a používa rôzne terapeutické nástroje na zlepšenie stavu. Klinického psychológa vyhľadávame aj vtedy, keď potrebujeme iné dôležité úkony, ako napríklad psychotesty.

Klinický psychológ zohráva aj dôležitú rolu pri posudkoch pre sociálnu poisťovňu. Napríklad pri uznaní invalidného dôchodku z dôsledku narušeného psychického zdravia,“ doplnila psychologička s tým, že bez posudku klinického psychológa nie je možné zúčastniť sa bariatrickej operácie či podstúpiť chirurgickú zmenu pohlavia.

V skratke klinický psychológ nad rámec klasickej psychológie dokáže robiť diagnostiku a posudky nevyhnutné pre iné inštitúcie,“ uzavrela Bálintová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barbora Bálintová