Prvý Slovák s umelým srdcom absolvoval ďalšiu operáciu, odborníci pred ňou trénovali v Nemecku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Operácia v nemocnici. Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš


BRATISLAVA 10. júla (WebNoviny.sk) – Pacient, ktorý 1. novembra 2017 podstúpil prvý operačný zákrok s umelým srdcom (Total Artificial Heart, TAH) spoločnosti SynCardia na Slovensku, je už aj po transplantácii srdca. Štyridsaťsedemročný Jozef z Topoľčian je už doma a cíti sa dobre.

Implantáciu umelého srdca podstúpil v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (NÚSCH). Operácia, ktorá trvala vyše dvoch hodín, bola úspešná a pacient sa veľmi rýchlo zotavoval.

Povinný tréning na prasiatkach

Príprava odborníkov NÚSCH sa začala ešte v januári 2017 v Nemecku, kde sa zúčastnili na povinnom tréningu na prasiatkach. Slovenský pacient sa stal 1741. človekom s implantovaným TAH na svete.

Prvého slovenského pacienta s umelým srdcom prepustili po prvej operácii do domáceho liečenia. Umožnilo mu to prepojenie z nemocničného kompresoru na takzvaný domáci pohon.

Jeho umelé srdce bolo pri živote vďaka batohu s pohonom o hmotnosti približne šesť kilogramov, ktorý nosil stále na chrbte. S domácim kompresorom bol pacient schopný viesť takmer normálny život. Po prepustení do domácej liečby zostal na čakacej listine na transplantáciu srdca.

Tri oddelenia

Implantáciu umelého srdca v NÚSCH vykonali v rámci Programu SynCardia TAH. Zariadenie je pritom prvým pracoviskom v strednej Európe, ktoré tento program odštartovalo.

Na príprave a realizácii programu sa podieľali Klinika kardiochirurgie NÚSCH pod vedením prednostu Michala Hulmana, Oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH pod vedením primárky Evy Goncalvesovej a Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny NÚSCH, ktoré zastrešuje primárka Ingrid Olejárová. Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb