Prvý ročník Music and Film Festivalu sa blíži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doors
Doors

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Prvý ročník festivalu hudobných filmov MAFF 2010 – Music and Film Festival sa v Bratislave začne už vo štvrtok 23. septembra. Otvorí ho najnovší film Toma DiCilla s názvom The Doors – When You’re Strange v bratislavskom multiplexe Palace Cinemas Eurovea.

Následne sa podujatie presunie do kina Mladosť a Domu kultúry Zrkadlový háj, kde potrvá do nedele 26. septembra. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal umelecký riaditeľ festivalu Miro Ulman, dramaturgiu sa snažil prispôsobiť všetkým generáciám a program je podľa neho „žánrovo veľmi pestrý„.

Na programe sú dokumentárne filmy, hrané životopisné snímky i muzikály, záznamy koncertov, videoklipy a nemé filmy sprevádzané živou hudbou. Na svoje si prídu fanúšikovia a fanúšičky pesničiek Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, metalu, reggae či elektroniky.

Miro Ulman plánuje každú snímku osobne uviesť, po projekciách by rád organizoval besedy s tvorcami. „Na divákov nečakajú len projekcie filmov, ale aj koncerty, je to koncert kapely Longital a koncert Teatra Fatal a takisto festivalová Tančiareň v hoteli Carlton,“ dodal umelecký riaditeľ.

V programe Music and Film Festivalu je takmer dvadsať filmov, z toho osem slovenských. Sú rozdelené do troch sekcií – Hudobný expres, Home made a Pocta. Premiéru tu absolvuje Slnko stúpa (2010) o kapele Longital, pričom táto skupina na podujatí aj zahrá. „Časť filmu sa točila minulé leto. My sme sa vybrali na takú výpravu po južných Čechách, kde sme mali štyri alebo päť koncertov. … Vymysleli sme si projekt, že budeme točiť pesničky bez zapojenia, úplne unplugged, že budeme hrať na gitare, spievať si,“ priblížila projekt Shina z Longital s tým, že nakrúcali v netradičných prostrediach.

Potom sme väčšinu toho materiálu dali Petrovi (Kováčikovi, režisérovi, pozn. red.) a on sa s tým hral. Okrem toho sú tam vsuvky dokumentárneho charakteru, kde hovoríme o tom, ako funguje naša kapela,“ dodala.

Kapela Longital po projekcii odohrá koncert, na ktorom predstaví aj skladby z pripravovaného albumu s názvom Teraz. Ten by mal vyjsť 22. októbra.

Deža Ursinyho pripomenie dokument Momentky (2008), na ktorého projekciu príde hudobníkov dlhoročný spolupracovník Ivan Štrpka a po filme vystúpi kapela Teatro Fatal. V nej hrá na klavír a spieva Ursinyho syn Jakub. Druhou novinkou je 50-minútový dokument Marka Šulíka a Jany Belišovej Cigarety a pesničky.

Ten zaznamenáva týždenné stretnutie rómskych amatérskych spevákov a profesionálnych hudobníkov v auguste 2009 vo Veľkom Slavkove, kde v miestnom evanjelickom kostole nahrávali piesne pre album AfterPhurikane Giľa.

Je to trochu sociálny pohľad na život rómskych spevákov,“ vyjadril sa režisér Marek Šulík. Diváci a diváčky si pozrú aj snímku Ilja (2010) o jednej z najzaujímavejších osobností slovenskej hudobnej scény minulého storočia Iljovi Zeljenkovi, animovaný muzikál Kamene (2010) v réžii Kataríny Kerekesovej s hudbou Marka Piačeka, ale aj dokumentárny film o reggae dancehallovom hudobníkovi ShoeShine Boy s názvom God Is Real.

Na festivale uvedú taktiež dve snímky, ktoré sa dvadsať rokov považovali za stratené a až vlani ich objavili pracovníci Slovenského filmového ústavu pri preberaní posledných materiálov z niekdajšieho Štúdia Koliba. Prvou je Pravda víťazí (1989), záznam z koncertu Tublatanky v septembri 1989, a druhým Bratislava – Čertovo kolo (1989) o druhom ročníku jednodenného česko-slovenského hudobného festivalu, na ktorom v roku 1988 v bratislavskej hale na Pasienkoch vystúpili napríklad Garáž, Už jsme doma, Bez ladu a skladu, Laura a její tygři, Půlnoc, Marián Varga, Jiří Stivín či Dunaj.

Organizačný tím zaradil do výberu taktiež muzikál Dáždniky z Cherbourgu (1964), pričom premietnu aj dokumentárny film o jeho vzniku. Naň bude vstup voľný, no prednosť dostanú tí, ktorí si zakúpili vstupenku na samotnú snímku Dáždniky z Cherbourgu.

Program dopĺňa dokumentárny film Anvil! Príbeh Anvilu (2008) o rovnomennej kapele, ktorá ovplyvnila Metallicu i Anthrax, unikátny dokument Beastie Boys, 50 kamier a 40 tisíc očí (2006) z koncertu tejto formácie, ktorý nasnímali jej fanúšikovia a fanúšičky, experimentálna sci-fi dráma francúzskeho elektronického dua Daft Punk s názvom Electroma (2006), poviedkový film Piesne bardov (2010) či dvojica titulov z Česka – dokument Jan Klusák – Axis temporum (2009) a džezová opera Dobře placená procházka (2009). Návštevníkov a návštevníčky taktiež čakajú živé koncerty úzko spojené s premietanými snímkami i dobová Tančiareň v podaní Bratislava Hot Serenaders spojená s projekciou nemých filmov.

Budúcnosť nového festivalu závisí od mnohých faktorov, no organizačný tím dnes vyjadril túžbu pokračovať ďalej. Ako uviedol Miro Ulman, jedným z nápadov, ktorý sa nepodarilo dostať do tohtoročného programu, bola napríklad aj prehliadka videoklipov. Tú by chcel zaradiť do budúcoročného festivalu.

Kompletný program a bližšie informácie sú na webovej stránke www.maff.sk.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Varga