Prvou brazílskou prezidentkou D. Rousseffová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dilma Rousseffová
Dilma Rousseffová Foto: SITA/AP

BRAZÍLIA 1. januára (WEBNOVINY) – Dilma Rousseffová sa v sobotu stala prvou ženou v histórii Brazílie, ktorá kedy zastávala prezidentský post. Stalo sa tak po tom, ako obľúbený prezident Luiz Inácio Lula da Silva v sobotu odstúpil zo svojho postu, v ktorom ho nahradila jeho chránenkyňa. Rouseffová po októbrovom víťazstve v druhom kole prezidentských volieb vystriedala svojho mentora a stále vysoko populárneho Luiza Inácia Lulu da Silvu, ktorý sa aj na sklonku svojho druhého funkčného obdobia teší viac ako 80-percentnej podpore verejnosti. Podľa brazílskej ústavy sa však už o tretie zvolenie v rade uchádzať nemohol.

Rousseffová sa v úvode inauguračnej ceremónie previezla v Rolls-Royce cez brazílske hlavné mesto, pričom pre dážď nemohla byť strecha auta podľa tradície otvorená. V uliciach ju zdravilo vyše 70 000 priaznivcov. Počas slávnostnej inaugurácie v brazílskom Kongrese si po zložení prezidentského sľubu pred poslancami prevzala štvorročný mandát. Nová hlava štátu potom predniesla svoj prvý prezidentský prejav.

Rousseffová sľúbila, že bude chrániť tých najzraniteľnejších v brazílskej spoločnosti a bude prezidentkou pre všetkých. Prezidentka ďalej opakovane vyzdvihla zásluhy svojho predchodcu a prisľúbila bojovať proti chudobe. „Najrozhodujúcejším bojom bude potlačiť extrémnu biedu. Môžeme byť ešte rozvinutejšia a spravodlivejšia krajina,“ povedala očividne spokojná a uvoľnená Rousseffová.

Rousseffová sa potom v prezidentskom paláci Planalto stretla s Lulom, ktorý jej odovzdal slávnostnú zeleno-zlatú šerpu, ako aj s niektorými najvyššími predstaviteľmi väčšinou latinskoamerických štátov. Novú prezidentku prišli do paláca pozdraviť aj prezidenti z latinskoamerických krajín, ako aj ďalší africkí, európski a americkí hodnostári vrátane americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej či palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.

Úlohou prezidentky bude udržať vysoký rast piatej najväčšej ekonomiky na svete. Rousseffová ešte po svojom volebnom víťazstve poďakovala svojmu predchodcovi za podporu a prisľúbila tvrdý boj proti chudobe, ktorý začal a úspešné viedol práve Silva. Rousseffovú čakajú aj výzvy v podobe dvoch významných športových a spoločenských udalostí – Brazília bude totiž v roku 2014 hostiť svetový futbalový šampionát a o dva roky neskôr usporiada aj letné olympijské hry. O obe sa zaslúžil práve odchádzajúci prezident.

Šesťdesiattriročná Rousseffová, ktorej otec bol Bulhar, je vyštudovaná ekonómka. V mladosti sa bola aktívnou členkou ľavicového gerilového odboja proti vtedajšej vojenskej diktatúre v Brazílii a bola aj niekoľkokrát uväznená a mučená. V roku 2002 sa začala jej spolupráca s da Silvom, ktorý z nej po víťazstve v prezidentských voľbách urobil ministerku pre energetiku. O tri roky neskôr sa stala aj šéfkou jeho kancelárie. Rousseffovej síce podľa analytikov chýbajú niektoré schopnosti jej predchodcu, no svojim tvrdým a rozhodným prístupom si rovnako ako niekdajšia britská premiérka Margaret Tchatcherová získala prezývku „železná lady“. Jej vnútornú silu dokumentuje aj vyhratý boj s rakovinou lymfatických uzlín.

Rousseffová bola vydatá dvakrát, oba vzťahy však stroskotali. Z druhého manželstva má svoje jediné dieťa, dnes 34-ročnú dcéru Paulu.

SITA/AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dilma Rousseffová