BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Úrady práce uzatvorili v prvom štvrťroku tohto roka 1 246 dohôd o poskytnutí príspevkov na vytvorenie alebo udržanie 8 458 pracovných miest v celkovej dohodnutej sume 11,83 mil. eur. „Spomedzi protikrízových nástrojov aktívnej politiky trhu práce bol podľa počtu uzatvorených dohôd najväčší záujem o príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta a o príspevok na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti,“ uvádza sa v správe o plnení opatrení vlády na prekonanie dopadov hospodárskej a finančnej krízy za 1. štvrťrok tohto roka, ktorú vzala vláda na vedomie.
Zo strany zamestnávateľov podľa materiálu naďalej pretrváva veľký záujem o príspevok na podporu udržania zamestnanosti. Týmto protikrízovým opatrením úrady práce v januári až marci tohto roka podporili udržanie vyše 3,4 tis. pracovných miest v celkovej v dohodnutej sume 1,5 mil. eur. Priemerná výška finančných prostriedkov na udržanie jedného pracovného miesta predstavovala 446 eur. Záujem prejavujú zamestnávatelia aj o príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta. Prostredníctvom tohto príspevku sa v prvom štvrťroku tohto roka podporilo vytvorenie takmer 1,9 tis. nových pracovných miest v celkovej dohodnutej sume 5,3 mil. eur. Priemerná výška finančných prostriedkov na vytvorenie jedného pracovného miesta tvorila 2 801 eur. Vďaka novému príspevku na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti úrady v marci podporili zamestnanie 13 znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie v celkovej dohodnutej sume takmer 43 tis. eur.
Príspevok na podporu udržania zamestnanosti, ktorý vláda zaviedla od marca minulého roka, slúži na úhradu poistného na sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov za podmienky odstavenia prevádzky firmy a následného vyplácania náhrady mzdy vo výške 60 % zo mzdy. Príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta sa poskytuje zamestnávateľovi, ktorý na vytvorené pracovné miesto prijme do pracovného pomeru uchádzača o zamestnanie, ktorý bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace. Podmienkou je, aby zamestnávateľ vykonával svoju činnosť nepretržite najmenej 12 mesiacov. Zamestnávateľ je pritom povinný zachovať vytvorené pracovné miesto pre uchádzača o zamestnanie najmenej počas 12 kalendárnych mesiacov.
Od začiatku marca tohto roka sa zaviedol nový príspevok na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti. Príspevok úrady práce vyplácajú obciam a samosprávnym krajom, ktoré príjmu do pracovného pomeru na určitý čas znevýhodneného uchádzača o zamestnanie. Pracovný pomer pritom musí trvať najmenej deväť mesiacov v rozsahu aspoň polovice týždenného pracovného času. Príspevok sa dáva aj právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá poskytuje verejnoprospešné služby a ďalšie služby napríklad v oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva, vzdelávania, kultúry, či športu. Príspevok bude dostávať samospráva najdlhšie počas deviatich mesiacov na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý pred prijatím do pracovného pomeru bol znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie.
Prvé tri mesiace príspevok dosiahne 90 % z celkovej ceny práce zamestnanca, najviac však 90 % z celkovej ceny práce vypočítanej ako dvojnásobok platnej sumy životného minima. Ďalšie tri mesiace sa zníži na 80 % a zvyšné tri mesiace na 70 % z celkovej ceny práce, najviac však 70 % z dvojnásobku životného minima. Dvojnásobok životného minima pritom predstavuje sumu 370,38 eura. Nový príspevok sa bude samospráve poskytovať do konca roka 2011. Na prechodné obdobie do konca tohto roka sa tiež umožní opätovné opakované vykonávanie aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb pre obec.
SITA