Protest proti chamtivosti. V Chorvátsku na piatok zvolali bojkot nakupovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod, hypermarket, služby
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nárast cien v Chorvátsku v ostatných rokoch, predovšetkým po predvlaňajšom zavedení eura, je markantný. Počas dovolenkovej sezóny to určite pocítili aj slovenskí turisti. Spotrebiteľské organizácie v celom Chorvátsku si však povedali, že stačilo.

Na piatok zorganizovali celoštátny bojkot nákupov na protest proti rastúcim cenám potravín a vysokej inflácii v tejto balkánskej krajine. Podľa organizátorov je cieľom protestu zvýšiť tlak na maloobchodníkov, ktorých obvinili z prudkého nárastu inflácie v Chorvátsku, ktorá v súčasnosti dosahuje najvyššiu ročnú mieru v 20-člennej eurozóne.

Nekupujte absolútne nič

Výzva k bojkotu, ktorá sa tento týždeň vo veľkom šírila na sociálnych sieťach, vyzýva Chorvátov, aby „v ten deň nekupovali absolútne nič“. „Ak to urobí 10 percent ľudí, bude to pre obchodné reťazce veľká strata. Vy v ten deň nestratíte absolútne nič, ale oni áno,“ uvádza sa v jednom vyhlásení zverejnenom na internete.

„Sme mimoriadne spokojní s reakciou spotrebiteľov z celého Chorvátska, ktorí nás kontaktovali,“ povedal Josip Kelemen zo združenia na ochranu spotrebiteľov ECIP, ktoré protest iniciovalo. „Očakávame masívnu reakciu,“ povedal agentúre AFP.

Honba za ziskom má svoje hranice

Bojkot podporili aj opozičné strany, odbory a niektoré miestne celebrity. Nezávislý odborový líder Darije Hanzalek povedal, že by to mohol byť prvý krok „vyslaním jasného odkazu všetkým v dodávateľskom reťazci, že ich honba za dodatočným ziskom má hranice a nesmie sa zmeniť na obyčajnú chamtivosť“.

Priemerná čistá mzda v Chorvátsku bola v novembri 1 366 eur, uvádzajú oficiálne údaje. Spotrebiteľské organizácie sa opakovane sťažovali, že odkedy Chorvátsko v januári 2023 prijalo euro ako svoju menu, ceny neustále rastú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať