Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), aby zverejnil dovolanie, ktoré podal v prospech bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Zároveň žiada, aby minister zverejnil aj príkaz na prerušenie výkonu trestu exprokurátorovi.
„Tieto rozhodnutia minister urobil vo verejnej funkcii a je zodpovedný za výkon svojej funkcie daňovým poplatníkom. Verejnosť má právo vidieť a posúdiť, na základe čoho konal. Výhovorky ministra o rešpektovaní súkromia sú v tejto situácii smiešne,” uviedla poslankyňa Zuzana Števulová (PS).
Liberáli chcú obmedziť právomoci ministra Suska pri prerušovaní výkonu trestu, o prepustení by mal podľa Kolíkovej rozhodovať súd (video)
Ak minister Susko bude aj naďalej účelovo zatajovať obsah dokumentov, v hnutí sú pripravení Suska predvolať na ústavnoprávny parlamentný výbor, navrhnú poslanecký prieskum, interpeláciu, a odpovedí sa budú dožadovať aj na Hodine otázok v pléne Národnej rady SR.
Druhý proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom by mal pokračovať v stredu
Podľa poslakyne Lucie Plavákovej (PS) neobstojí odvolávanie sa na „údajné súkromie“ Kováčika, a dodáva, že ministerstvo môže dovolanie aj rozhodnutie anonymizovať.
„Je to bežná prax na súdoch, čo by mal Boris Susko ako minister spravodlivosti vedieť,” doplnila Plaváková.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) začiatkom augusta tohto roku podal dovolanie vo veci odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a zároveň rozhodol o prerušení výkonu rozsudku Najvyššieho súdu SR, ktorý kováčikovi uložil trest osem rokov väzenia. Ako informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Barbora Škulová, minister tak reagoval na doručený podnet obhajcu odsúdeného, ktorý vyhodnotil ako opodstatnený.
„Podľa jeho názoru boli pri zisťovaní skutkového stavu závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci, respektíve právoplatné rozhodnutie vychádza zo skutkového stavu, ktorý bol na základe vykonaných dôkazov v podstatných okolnostiach nesprávne zistený, čo mohlo mať za následok porušenie práva na spravodlivé súdne konanie,“ uviedla hovorkyňa. Doplnila, že dovolanie, ako aj prerušenie či odloženie výkonu rozhodnutia sú štandardné inštitúty nášho právneho poriadku, ktoré sa opakovane využívajú v doterajšej rozhodovacej činnosti rezortu spravodlivosti.
Kováčika uznal Najvyšší súd (NS) SR 24. mája 2022 za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby. Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.
Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.