BUDAPEŠŤ 18. januára (WEBNOVINY) – Priveľa menových stimulov by mohlo Maďarsko zatlačiť hlbšie do recesie miesto toho, aby mu pomohli sa zotaviť, povedal vo štvrtok zahraničným novinárom guvernér maďarskej centrálnej banky (MNB) András Simor.
Kritizoval pritom sériu znížení úrokových sadzieb, presadených proti jeho vôli. Za posledných päť mesiacov štyria politickí nominanti v rade banky pravidelne prehlasovali Simora a jeho zástupcov a dosiahli zníženie základnej úrokovej sadzby o 125 bázických bodov na 5,75 %.
„Ak sa správanie centrálnej banky stane nepredvídateľné, môže to situáciu zásadne zhoršiť,“ vyhlásil Simor, ktorému sa mandát končí začiatkom marca.
Maďarsko má nepredvídateľné ekonomické prostredie
Kopírovanie menových stimulov, ktoré sa používajú v rozvinutých ekonomikách, by len zhoršilo nepredvídateľné ekonomické prostredie, ktoré je najväčším problémom Maďarska, tvrdí súčasný guvernér MNB, ktorý banku viedol posledných šesť rokov.
Dodal, že zlepšená nálada na globálnych trhoch síce pomohla tomu, aby Maďarsku nerozumné znižovanie úrokov prešlo, ich súčasná úroveň však nie je oprávnená, keďže predpoklad rastu cien je nad trojpercentným cieľom MNB a spôsobuje tak „problém s kredibilitou“.
„To, že mena neskolabovala, ešte neznamená, že kroky v menovej politike boli správne,“ vyhlásil Simor. Ako „neopodstatnenú“ odmietol tiež kritiku, že centrálna banka pre ekonomiku neurobila dosť.
„Urobili sme viac ako ktokoľvek iný v regióne a využili sme všetky prostriedky, ktoré malá otvárajúca sa trhová ekonomika má k dispozícii,“ uzavrel Simor.
Najzadĺženejšia krajina Európy
Maďarsko je v súčasnosti najzadlženejšou európskou krajinou a bojuje s recesiou, pričom proti nemu hrá spomalenie exportu do dlhovou krízou zasiahnutej eurozóny a vládne úsporné opatrenia, ktoré majú znížiť deficit.
Ekonomická situácia by mohla ublížiť premiérovi Viktorovi Orbánovi vo voľbách budúci rok. Orbánova vládna strana Fidesz znížila Simorov plat a prepísala zákon o bankách, pričom sa pre obmedzenie nezávislosti MNB dostala do právneho sporu s EÚ.
Očakáva sa, že predseda vlády po skončení Simorovho mandátu nájde jeho nástupcu v radoch lojálnych zástancov menových stimulov.
Existujú preto obavy, že Orbánov neortodoxný spôsob vládnutia sa premietne aj do menovej politiky a že nový guvernér zaplaví trh lacnými peniazmi. V reakcii na tieto obavy maďarský forint (HUF) od novembra klesol už o viac ako o 5 %.