- aktualizované 4. decembra 18:43
Príspevok pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) bude vo výške minimálne 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, ktorý na pondelkovom rokovaní schválila vláda.
Ozdravovanie verejných financií
Návrh zákona, ktorý predložilo ministerstvo financií, túto zmenu zdôvodňuje potrebou ozdravovania verejných financií. Vláda tiež schválila, že predmetný návrh zákona bude prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní.
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol, že príjmy verejnoprávneho vysielateľa by sa mali v budúcom roku pohybovať približne na úrovni roku 2023, a teda nemali by poklesnúť.
Vláda navrhuje zrušiť jeden deň pracovného pokoja, do práce by sa malo chodiť aj 1. septembra
Zároveň zdôraznil, že nedôjde k opätovnému zavedeniu koncesionárskych poplatkov, ktoré boli pred časom zrušené.
Kamenický poznamenal, že na koaličnej rade diskutovali i o tom, že v budúcnosti by mohli RTVS povoliť i vyššie príjmy z reklamy, no to bude ešte predmetom ďalšej debaty.
Nové financovanie schválili v lete
Nové financovanie RTVS založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu začiatkom leta schválil parlament a podpísala ho prezidentka Zuzana Čaputová.
Odvíja sa od vyprodukovaného HDP a nemal by závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní. Nárokovateľný príspevok by malo každoročne poskytovať ministerstvo financií.
SNS podporuje kroky ministerky kultúry Šimkovičovej a presun peňazí na Redutu a Univerzitnú knižnicu v Bratislave
Jeho výška bola pôvodne stanovená na 0,17 percenta HDP v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje.
Príspevok by RTVS mala dostávať do konca januára príslušného kalendárneho roka a je určený na úhradu nákladov a výdavkov na zaistenie hlavnej činnosti verejnoprávneho vysielateľa v danom roku, prípadne nasledujúcich rokoch.
Zrušenie poplatkov bolo chybou
Ukazuje sa, že zrušenie koncesionárskych poplatkov bolo chybou. Myslí si to poslankyňa parlamentu Zora Jaurová (PS).
Členov Progresívneho Slovenska (PS) zároveň neprekvapuje, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) využila príležitosť na vytvorenie tlaku na verejnoprávne médiá.
„Je otázne, či RTVS vôbec dokáže pracovať s de facto o tretinu menším rozpočtom. V kontexte vyjadrení vládnych predstaviteľov o rozdelení televízie a rozhlasu a prvých krokoch vlády s cieľom obmedziť prácu médií ako takých, to považujeme za systematický útok na verejnoprávne médiá a ich nezávislosť,“ tvrdí Jaurová.