Pripomínanie 100. výročia Trianonu nemá byť jatrením starých rán, ale reflexia, poučenie a pohľad do budúcnosti na úrovni 21. storočia. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) na svojej prvej návšteve Maďarska.
Šéf slovenskej diplomacie rokoval s maďarským ministrom zahraničných vecí a obchodu Péterom Szijjártóom. Diskutovali o koordinácii ďalšieho uvoľňovania cezhraničného pohybu v bilaterálnej, regionálnej či európskej rovine a tiež o novom rozpočte Európskej únie (EÚ).
Dobrá spolupráca počas krízy
Korčokova návšteva sa konala dva dni pred 100. výročím podpisu Trianonskej mierovej zmluvy, ktoré je v centre politického a spoločenského diania v Maďarsku. Táto historická téma preto nechýbala ani v rokovaniach.
Od potopenia lode Hableány na Dunaji ubehol rok, telo jednej turistiky stále nenašli
„V hodnotení významu a dôsledkov Trianonu sa môžeme líšiť. Je však dôležité, aby pripomínanie tohto výročia bolo citlivé, empatické, nevyvolávalo nedôveru a nebolo bremenom susedskej spolupráce. Jeho obsahom by nemal byť pohľad do minulosti a jatrenie starých rán, ale reflexia, poučenie a pohľad do budúcnosti na úrovni 21. storočia,“ povedal na margo Trianonu šéf slovenskej diplomacie.
Minister si myslí, že Slovensko a Maďarsko malo v krízovej situácii dobre nastavenú spoluprácu, čo sa podľa neho potvrdilo aj pri repatriáciách slovenských občanov, ako aj pri postupnom otváraní hraničných priechodov a uvoľňovaní podmienok pri prekračovaní hraníc.
Prebrali mnoho ďalších otázok
Ministri tiež prediskutovali „široké spektrum“ otázok bilaterálnej spolupráce s dôrazom na cezhraničnú spoluprácu a strategickú prepojiteľnosť v oblasti energetiky a dopravy.
Taktiež posúdili projekty visegrádskej spolupráce a využitie príspevku vo výške troch miliónov eur, ktoré Visegrádska štvorka (V4) vyčlenila na iniciatívu Koronavirus Global Response.
Maďarsko po zásahu Súdneho dvora EÚ zatvára tranzitné zóny pre azylantov na srbskej hranici
V diskusii o európskych témach dominoval návrh budúceho viacročného finančného rámca a programu na obnovu EÚ.
„Slovensko víta tento ambiciózny návrh a hodnotí ho ako východisko pre európske riešenie ekonomických a sociálnych výziev vyvolaných pandémiou,“ uviedol v tejto súvislosti Korčok.
Stretnutie s maďarskými Slovákmi
Počas návštevy ho prijal aj predseda maďarského Národného zhromaždenia (parlamentu, pozn. SITA) László Kövér.
Orbán očakáva, že sa Maďarsko vráti k obvyklému parlamentnému poriadku koncom mája
Medzinárodná parlamentná spolupráca a aktuálne bilaterálne otázky boli témou aj v rokovaniach s predsedom zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsoltom Némethom.
Korčok sa stretol aj s predstaviteľmi Celoštátnej samosprávy Slovákov a Zväzu Slovákov v Maďarsku, s ktorými diskutoval o krajanskom živote a jeho potrebách. Informoval ich o zámeroch novej vlády v oblasti starostlivosti a spolupráce so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.