Počet obetí konfliktov na Blízkom východe naďalej denne pribúda v desiatkach. Izraelské útoky najnovšie v piatok v Pásme Gazy zabili 38 ľudí a pri iných úderoch v Libanone pripravili o život troch novinárov.
Spomenutý smrteľný útok v Pásme Gazy sa udial v meste Chán Júnis na juhu tejto enklávy na pobreží Stredozemného mora. Ľudia prišli o život v čase, keď stáli v rade na prídel chleba pred jedinou pekárňou v meste, ktorá ešte funguje.
Izraelci nevydali žiadne varovanie
Útoky nastali deň po tom, ako americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že Izrael dosiahol svoj cieľ „efektívne rozložiť“ Hamas a vyzval obe strany, aby obnovili rokovania.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Novinárom sa zasa stali osudnými nálety na penzióny v juhovýchodnej časti Libanonu, v ktorých bývali. Zábery agentúry AP ukazovali vedľa zrútených budov autá s označením PRESS, pokryté prachom a troskami.
Pásmo Gazy sa z vojny môže spamätať až v 24. storočí
Izraelská armáda pred útokom nevydala žiadne varovanie. Zástupcovia spravodajských sietí a libanonskí politici obvinili Izrael z vojnových zločinov a úmyselného zamerania sa na novinárov.
Medzinárodné pobúrenie
Zabitie novinárov vyvolalo medzinárodné pobúrenie zo strany skupín na podporu tlače a expertov OSN, hoci Izrael uviedol, že sa na nich necieli úmyselne.
Izrael útočí na finančné zložky Hizballáhu po celom Libanone
„Boli to len novinári, ktorí práve spali v posteli po dlhých dňoch informovania o konflikte,“ povedal Imran Khan, hlavný korešpondent pre anglickú verziu spravodajskej televízie Al Jazeera, ktorý bol medzi novinármi v areáli. V príspevku na sociálnej sieti uviedol, že on a jeho tím neboli zranení.
Výbor na ochranu novinárov vo štvrtok uviedol, že od začiatku vojny predbežne spočítal 128 zabitých novinárov v Pásme Gazy.