Pri soche Tisa spomínali na slovenský štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Oslavy 71. výročia vzniku prvej slovenského štátu v Čakajovciach, okres Nitra Foto: SITA/Martin Havran

NITRA/ČAKAJOVCE 13. marca (WEBNOVINY) – Pri soche Jozefa Tisa v Čakajovciach pri Nitre si dnes niekoľko desiatok ľudí pripomenulo 71. výročie vzniku prvej Slovenskej republiky (1939-1945). Na spomienke, ktorú tu každý rok organizuje Slovenské hnutie obrody, boli najmä mladíci s odznakmi a vlajkami hnutia a starší ľudia. Zaspievali národné piesne, podržali transparent s nápisom „Sláva národa, hodná je obetí“ a vypočuli si príhovory Tisovho bývalého žiaka Michala Števka a šéfa hnutia Róberta Šveca. Ten na záver položil vence k nohám Tisa. Po skončení oficiálneho programu vystúpil v miestnom kultúrnom dome sólista Opery Slovenského národného divadla Ivan Ožvát.

Švec nešetril kritikou na súčasnú vládu, predovšetkým národniarov. Iniciovanie vlasteneckého zákona bol podľa neho len predvolebný ťah. “Súčasní politici sa môžu postaviť aj na hlavu, ale nikdy pre nás nebudú morálnymi autoritami, pretože pre nás morálnymi autoritami navždy zostanú Hlinka a Tiso,” vyhlásil, za čo si vyslúžil potlesk. “Dnešní krikľúni vykrikujú, že Hlinka a Tiso boli fašisti, separatisti a chceli zle. Ale muži marca 1939 nepotrebovali kancelárie, limuzíny, asistentov a stotisícové platy tak, ako súčasní “akoženárodní” politici, pretože mali oheň, ktorý horel láskou k vlasti,” uviedol.

Švec zdôraznil, že Tiso navždy zostane pre Slovenské hnutie obrody vzorom. Na jeho názore nič nezmení ani fakt, že politológovia a historici Tisa vidia ako kontroverznú postavu, pretože na žiadosť Hitlera deportovali za jeho vlády zo Slovenska desiatky tisícov Židov. Väčšinu z nich povraždili v koncentračných táboroch nacisti. Na Slovensku ostalo po roku 1942 len 0,7 percenta z pôvodného počtu Židov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať