Slovákov, ktorí si kupujú ojazdené autá je stále viac, no musia sa vyrovnať s obmedzenou ponukou a vyššou cenou ako v minulosti. Nemajú to na svedomí autocentrá, ale pandémia.
Tá dlhodobo spôsobuje nedostatok čipov alebo iného materiálu potrebného na výrobu nových áut, na ktoré sa tým pádom dlhšie čaká. A to logicky zvyšuje dopyt po dostupnejších autách z „druhej ruky“.
Svoju úlohu tu zohráva aj takzvaná odložená spotreba, ku ktorej došlo počas mesiacov obmedzení.
Preferujú osobný odber
U ľudí sa totiž podľa Dominiky Brindžákovej zo spoločnosť Aures Holdings, pod ktorú patrí aj sieť známych autobazárov AAA auto, nahromadil dopyt po osobnej kúpe automobilu.
„Väčšina preferuje fyzický výber automobilu priamo na pobočke autocentra, kde si potencionálny zákazník môže auto na mieste vyskúšať a porovnať s inými modelmi,“ povedala pre Webnoviny.sk.
Cestovať na dovolenku autom nemusí byť len príjemné. Ako zvládnuť nehodu či krádež vozidla v zahraničí?
Podľa PR manažéra spoločnosti Autobazar.eu Petra Porubského spôsobil zvýšený dopyt po ojazdených autách aj strach z možného nakazenia sa vírusom COVID-19. V hromadnej doprave bolo toto riziko väčšie, a tak sa mnoho zákazníkov podľa neho začalo orientovať na individuálnu dopravu.
„Zároveň sa zastavil celý proces dovozu jazdených áut zo zahraničia, čo spôsobilo, že ponuka jazdených vozidiel klesla a je veľmi nízka,“ doplnil Porubský.
Rast cien
Výsledkom týchto faktorov je, že cena automobilov z „druhej ruky“ rastie. Nedošlo pritom k tomu len na Slovensku, ale ide o trend, ktorý zasiahol celú strednú Európu.
Napríklad v susednej Českej republike narástli v júli ceny týchto automobilov oproti januáru až o osem percent. U nás to bolo o čosi miernejšie, v rozpätí od 5 do 10 percent oproti rovnakému obdobiu spred dvoch rokov, uviedol Porubský.
Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?
Ceny rástli v závislosti od toho viacerých faktorov. „Záleží vždy od typu vozidla, jeho veku, ako aj toho, aký dopyt je po danom modely,“ vysvetlil Webnovinám.sk PR manažér.
Podľa Brindžákovej pri niektorých modeloch zaznamenali nárast cien až o 1 150 eur, a to najmä u najžiadanejších modeloch, ako napríklad Volkswagen Golf, Škoda Rapid, Opel Astra a Volkswagen Passat.
Ako ušetriť
Ten, kto plánuje v súčasnosti kúpu ojazdeného vozidla, by tak teoreticky vedel ušetriť výberom menej populárneho typu auta. Odkladať kúpu na neskôr s vidinou, že ceny späť klesnú, by bolo chybou. Situácia na trhu by sa totiž podľa Brindžákovej meniť nemala.
Ako a kde nabíjať elektromobil?
„Podľa našich predpokladov vzhľadom k obmedzenému množstvu áut na trhu a výpadkom vo výrobe nových automobilov budú ceny aj naďalej rásť,“ povedala Webnovinám.
Aj keď sú ojazdené autá o niečo drahšie ako v minulosti, ich výhodou je, že sú ihneď k dispozícii k odberu. Nové autá sú stále menej dostupná a čakacie doby na ne sa budú podľa Brindžákovej ešte predlžovať.
Stále hrozia podvody
Pri kúpe použitých vozidiel si však treba dávať pozor na podvodné praktiky, ako napríklad pretáčanie tachometra alebo zatajovanie informácií, napríklad o tom, že auto bolo búrané.
Podľa Spolku na ochranu vlastníkov automobilov pri súkromných inzerátoch takisto hrozia podvody so zálohami, ktoré si predajca vypýta, avšak kupujúci následne neuvidí ani auto, ani peniaze.
Cestujete na dovolenku? Nezabudnite si skontrolovať protipandemické opatrenia doma i v zahraničí
Aj to je dôvodov, prečo sa odporúča kúpa auta až po jeho obhliadke a ideálne od overených predajcov. Skontrolovať by sa pritom mali údaje ako skutočný rok výroby auta, motora či identifikačné číslo auta, takzvaný VIN.
Keďže mnoho laikov sa v autách nevyzná a tieto údaje im nič nehovoria, môžu využiť rôzne internetové databázy, ktoré im povedia, či sú prezentované údaje o aute pravdivé alebo sa ich predávajúci snaží oklamať. Druhou možnosťou je zabezpečenie prehliadky vozidla u nezávislého mechanika.
Pomáhajú databázy
Netreba zabúdať ani na pôvod vozidla a prípadné ťarchy, ako exekúcie či nesplatený lízing. Niekedy sa dokonca môže stať, že dané auto funguje ako záloha pri nesplatenej pôžičke alebo je predávané bez súhlasu manžela či manželky predávajúceho.
Pre overenie týchto informácií môže druhá strana využiť databázu ministerstva vnútra, kde si vie overiť, či vozidlo, o ktoré má záujem, nebolo náhodou ukradnuté.
Podobne sa dá zadarmo v registri exekúcií alebo u lízingových spoločností zistiť, či na aute nie je dlh alebo neuhradené splátky, prípadne sa na ďalšie ťarchy informovať u autorizovaného bazáru.
Na záver je dobré auto podrobiť skúšobnej jazde a realizovať prepis auta na nového majiteľa. Ak ho kupujúci nezabezpečuje sám, je dobré si následne overiť, či všetko prebehlo hladko.