Cestovať na dovolenku autom nemusí byť len príjemné. Ako zvládnuť nehodu či krádež vozidla v zahraničí?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto ts.jpg
Na nepríjemnosti počas dovolenky sa dá pripraviť. Foto: AAA AUTO

Zrušené lety, cestovanie s cudzími ľuďmi či nižšia flexibilita. Aj to sú dôvody, pre ktoré sa mnoho Slovákov rozhodne radšej cestovať za oddychom autom.

To však neznamená, žeby sa dovolenkári nemali pripraviť aj na nepríjemné situácie, ktorým sa pri najväčšej snahe nedá niekedy vyhnúť.

Radšej všetko skontrolovať dvakrát

Prvým krokom je preto kontrola technického stavu vozidla a platnosti všetkých potrebných dokladov. Najmä Povinného zmluvného poistenia (PZP), teda takzvanej zelenej karty, ktorú je povinný mať vodič pri sebe.

Takisto si je potrebné overiť, čo všetko má vodič v prípade nehody hradené. Poisťovne totiž v rámci PZP ponúkajú rôzny rozsah služieb, ktorý klientom pre konkrétnu dovolenku nemusí úplne stačiť.

V takom prípade sa preto treba pripoistiť tak, aby mal vodič zabezpečenú technickú pomoc s vozidlom, asistenčné služby pri nehode či odtiahnutie vozidla.

Vodiči by si mali skontrolovať aj územnú platnosť poistenia. „Treba dať pozor na to, že niektoré pripoistenia sa môžu vzťahovať len na územie SR,“ radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.

Pozor si treba dať aj na zábudlivosť, pretože najčastejšou chybou, s ktorou sa Fajnor stretáva, je dovolenkovanie s neplatným poistením auta. Klienti ho totiž v praxi zabúdajú uhradiť.

Pripraviť sa dá aj na nepríjemnosti

Pre prípad nehody je dobré mať so sebou vytlačený aj dokument s názvom „Správa o nehode“. Ten je možné vytlačiť z internetu v rôznych jazykoch.

V prípade nehody ju totiž spolu s prípadnou správou od polície budú potrebovať poisťovne, aby posúdili, či sú nároky na preplatenie škody oprávnené.

Mala by preto obsahovať všetky identifikačné údaje jej účastníkov, vozidiel a svedkov, ak nejakí udalosť videli.

„Určite si tiež urobte fotodokumentáciu a nezabudnite na registračné značky vozidiel,“ radí Jan Kimmer, manažér pre poistenie motorových vozidiel UNIQA.

Štátna poznávacia značka (ŠPZ) totiž môže pomôcť identifikovať vozidlo vtedy, ak druhý vodič miesto nehody opustí.

Pozor si však treba dať pri prívesoch a vyfotografovať vždy ŠPZ ťažného vozidla. Fotky sa totiž neskôr doručia poisťovni spolu s oznámením o škodovej udalosti.

Predpisy sú rovnaké

Prezídium policajného zboru SR (PPZ SR) tiež upozorňuje, že aj v zahraničí platia postupy, ktoré musí jej účastník dodržiavať na Slovensku.

„Vykonajte všetky opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky, oblečte si reflexnú vestu a postavte výstražný trojuholník, aby ste predišli vzniku nového nebezpečenstva,“ vysvetľuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa PPZ SR.

Chodca v Horných Chlebanoch zrazilo auto, nehodu neprežil
Pri nehode môže pomôcť asistenčná služba. Foto: www.facebook.com

Tak isto je nutné podľa nej upovedomiť políciu a počkať na jej príchod. Táto povinnosť však neplatí vo všetkých krajinách rovnako.

Napríklad v susednom Rakúsku za príjazd polície a vyšetrovanie musí vodič zaplatiť, pokiaľ by si ho vyžadoval aj vtedy, ak by sa nejednalo o naliehavú situáciu.

Ak si teda vodič nie je istý, či asistenciu polície v danej krajine potrebuje, mal by na jej linku pre istotu zavolať a vysvetliť danú situáciu.

Dá sa tak rýchlo zistiť, či si nehoda vyžaduje prešetrenie alebo dokonca úradný dokument o poškodení vozidiel pri nehode, ktorý krajiny požadujú predložiť pri prejazde späť cez hranice. Platí to napríklad pre krajiny Balkánu.

Asistenčná služba ako východisko

Ak by však vodič jazyku danej krajiny nerozumel alebo nesúhlasil s interpretáciou nehody zo strany miestnej polície, mal by podľa Kimmera kontaktovať asistenčnú službu svojej poisťovne.

„ Jej odborníci pomôžu s tlmočením a môžu váš prípad s miestnou políciou komunikovať za vás,“ vysvetľuje manažér pre poistenie motorových vozidiel UNIQA.

Asistenčná služba tiež môže pomôcť so zabezpečením tlmočníka v prípade policajného vyšetrovania, colného riadenia alebo poradí s vypĺňaním cudzojazyčných dokladov.

Z dovolenky bez auta

Rovnaké služby pri spolupráci s políciou môže vodič čakať aj v prípade, ak by mu na dovolenke auto ukradli.

Zmiznutie auta spred hotela či z odpočívadla je totiž okamžite nutné nahlásiť miestnej polícii. Vodič totiž od nej bude pre poisťovňu potrebovať potvrdenie o nahlásení krádeže.

Poisťovni je potrebné nahlásiť krádež aj telefonicky a oznámiť jej všetky informácie o zmiznutom vozidle a o okolnostiach, za ktorých k udalosti došlo.

Asistenčná služba poisťovne následne situáciu individuálne posúdi a rozhodne, či bude vodičovi poskytnuté náhradné vozidlo, prípadne ubytovanie alebo v prípade pripoistenia aj letenka domov.

Peniaze zase môžu klienti s havarijným poistením čakať do 15 dní od ukončenia šetrenia poistnej udalosti.

Pozor na kľúče

K tomu však klient potrebuje poisťovni odovzdať spomínané potvrdenie od miestnej polície o nahlásení krádeže. Ďalej tiež policajné potvrdenie o ukončení vyšetrovania ako aj doklady a všetky kľúče od auta.

„Odovzdanie všetkých kľúčov od vozidla je jednou zo základných podmienok plnenia, ak príde ku krádeži vozidla. Pre poisťovne je to dôkaz, že páchateľ si nemohol otvoriť auto kľúčom,“ upozorňuje Jiří Moravec z UNIQA.

Klienti podľa slov odborníka totiž často zabudnú nahlásiť poisťovni stratu jedného z kľúčov, o ktoré často prichádzajú za netradičných okolností.

Napríklad si berú kľúče so sebou do vody, čo môže zapríčiniť nie len ich stratu ale aj ich neskoršiu nefunkčnosť.

Zmiznutá peňaženka či rádio

Ďalšou nepríjemnosťou na dovolenke je aj vykradnutie auta, pri ktorom platí rovnaký postup ako pri krádeži samotného vozidla.

Škody, ktoré spôsobí krádež vozidla bude vodičom pritom kryť havarijné poistenie, ktoré možno rozšíriť o pripoistenie batožiny.

V takom prípade poisťovňa preplatí napríklad aj veci uložené v strešnom boxe vozidla. Podľa Moravca je ho však nutné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami a nie iba skrutkami.

Odborník sa však spolu PPZ SR zhoduje na tom, že počas dovolenky je najlepšie si nič v odparkovanom aute nenechávať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa BárdyováJan KimmerJiří MoravecŠtefan Fajnor
Firmy a inštitúcie FinGO.skPPZ SR Prezídium policajného zboru SRUniqa poisťovňa