V rozpočtovom procese na Slovensku sa zavedú výdavkové limity. Tento nástroj má zabrániť nadmernému míňaniu v dobrých časoch a umožniť tvorbu rezerv na zlé časy. Limity bude schvaľovať parlament.
Mechanizmus výdavkových stropov
Vyplýva to zo zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorý podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Materiál upravuje, akým spôsobom sa výdavkové limity pretavia do rozpočtu verejnej správy, akými mechanizmami sa budú limity dodržiavať, a tiež ako sa budú odpočtovať.
Parlament schválil výdavkové limity verejnej správy, Matovič hovorí o brzde pre zlodejov
Výdavkové limity mali byť pôvodne súčasťou ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Ten však poslanci opätovne presunuli, tentokrát na júnovú schôdzu.
Daňovo-odvodová brzda
Prvýkrát rokovanie o tomto bode posunuli ešte v polovici decembra 2020, odvtedy ho stále presúvajú. Strana SaS totiž stále trvá na daňovej brzde.
Ich cieľom je, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu, teda, aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody. Pozmeňujúcim návrhom sa teda výdavkové limity zakomponovali do novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.
Schválenie výdavkových limitov je podľa RRZ zásadným posunom, je to dôležité ukotviť aj ústavne
Týmto krokom sa tak najprv schválili výdavkové limity, pretože sú naviazané na plán obnovy. Po tomto by mala pokračovať diskusia o dlhovej, resp. daňovej brzde.