Parlament schválil výdavkové limity verejnej správy, Matovič hovorí o brzde pre zlodejov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel

Minister financií Igor Matovič uvítal parlamentom schválené zavedenie výdavkových limitov. Tento nástroj má zabrániť nadmernému míňaniu v dobrých časoch a umožniť tvorbu rezerv na zlé časy.

Za Fica sa rozkladlo 30 miliárd

Materiál upravuje, akým spôsobom sa výdavkové limity pretavia do rozpočtu verejnej správy, akými mechanizmami sa budú limity dodržiavať, a tiež ako sa budú odpočtovať.

„Asi by som sa mal tešiť ako minister financií. Na druhej strane, zákon o výdavkových limitoch v podstate zväzuje ruky aj ministerstvu financií. A poviem to ešte inak. Veľká škoda, že 30 rokov tu ten zákon neplatil. Lebo dnes a najmä počas krízy by sme nemuseli žiť s otázkami, že odkiaľ na to vziať peniaze, lebo peniaze nemáme,“ povedal v stredu Matovič.

Podľa jeho slov predošlé vlády, čo u nás fungovali 12 rokov, štátnu kasu rozkrádali aj v dobrých časoch. „Za 12 rokov rozkradli zhruba 30-miliárd eur a tie peniaze nám veľmi chýbajú,“ uviedol Matovič.

Brzda pre zlodejov

Ak začnú fungovať výdavkové limity, mala by to byť podľa Matoviča v podstate pre zlodejov brzda a mali by tak stratiť chuť nezodpovedným spôsobom spravovať verejné financie.

Pre súčasnú vládu to pre budúci rok neznamená podľa Matoviča takmer nič zásadné. Podľa jeho slov ide zatiaľ len o akýsi placebo štýl na nasledujúce obdobie, kedy sa s tým musia aj oni naučiť žiť pri inej filozofii tvorby rozpočtu.

Schválenie výdavkových limitov uvítala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. No pre ich trvácnosť a zosúladenie s dlhovou brzdou je podľa nich dôležité aj ich ústavné ukotvenie v zákone o rozpočtovej zodpovednosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNárodná rada SRRada pre rozpočtovú zodpovednosť