Odporúčame:
Jozef Čentéš môže pripraviť prezidenta o kreslo
Prezident na prijatie Jozefa Čentéša už nevidí dôvod
Čentéš sa sťažuje na ústavnom súde na prezidentovu nečinnosť
„Prípadné rozhodnutie ústavného súdu, ktorým by vyhovel sťažnosti Jozefa Čentéša na porušenie jeho práv, v žiadnom prípade neznamená, že by prezident mohol a mal byť stíhaný parlamentom za úmyselné porušenie ústavy,“ uviedol Procházka.
Takýto postup by podľa neho prichádzal do úvahy iba v prípade, ak by ústavný súd rozhodol o povinnosti prezidenta republiky Jozefa Čentéša vymenovať, a ten by takéto rozhodnutie nerešpektoval. „Takúto situáciu však nepokladám za pravdepodobnú,“ dodal Procházka.
Iný názor na túto situáciu prezentovala v spravodajskej televízii TA3 ústavná právnička Lucia Mokrá. „Ak by došlo potenciálne k rozhodnutiu ústavného súdu, ktorým konštatuje porušenie individuálnych práv pána Čentéša na verejnú funkciu, tak potom by došlo k porušeniu týchto práv nekonaním prezidenta, a teda porušením Ústavy, a Národná rada by mala začať konanie o obžalobe prezidenta z úmyselného porušenia Ústavy a predčasného ukončenia mandátu prezidenta Slovenskej republiky,“ povedala.
Jozefa Čentéša zvolil parlament za generálneho prokurátora ešte 17. júna, no do kresla si stále nesadol. Chýba mu podpis prezidenta, ktorý čakal na rozhodnutie ústavného súdu o pravidlách voľby. Súd ich síce odobril, no Čentéš sa menovania nedočkal. Gašparovič vyhlásil, že v čase krízy je pre neho prokurátor terciárna otázka.
Čentéš sa snažil dostať na audienciu k prezidentovi, ten však na jeho žiadosť o stretnutie nereagoval. Zvolený prokurátor sa preto obrátil na Ústavný súd, kde napadol nečinnosť hlavy štátu. Čentéšovu sťažnosť zaregistroval ústavný súd v pondelok a pridelili ju sudcovi-spravodajcovi. Kedy o nej príslušný senát rozhodne, zatiaľ jasné nie je.