BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska počas svojho pôsobenia udelil 153 štátnych vyznamenaní, z toho 45 dostali ženy.
Udelením štátnych vyznamenaní oceňuje osoby za ich mimoriadne alebo významné zásluhy v prospech Slovenskej republiky, demokracie, obrany a bezpečnosti štátu, výsledky činnosti alebo za ich iné výnimočné činy.
Prezident udeľuje aj ďakovnú medailu, ktorá je ocenením prínosu a zásluh o republiku a jej rozvoj. Počas svojho mandátu ich Kiska udelil 23, 21 mužom a dvom ženám.
Medaila prezidenta Slovenskej republiky
Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej výber osobností, ktorým prezident Andrej Kiska za svoje funkčné obdobie udelil štátne vyznamenania, vyvážene odzrkadľuje rozmanitosť vedeckého, kultúrneho, športového či spoločenského života.
„Oceňujem, že výber tiež primerane akcentuje významné osobnosti, ktoré sú občiansky aktívne a angažujú sa v ľudskoprávnych témach,“ uviedla ombudsmanka pre agentúru SITA.
Premiér Pellegrini kritizoval prezidenta Kisku a prehovoril aj o dianí v strane Smer-SD
Prezident môže na návrh Národnej rady SR alebo vlády SR či na základe vlastného uváženia udeliť Rad Bieleho dvojkríža, Rad Andreja Hlinku, Rad Ľudovíta Štúra, Kríž Milana Rastislava Štefánika, Pribinov kríž, Medailu prezidenta Slovenskej republiky.
Okrem Medaily prezidenta Slovenskej republiky majú štátne vyznamenania tri triedy, z ktorých najvyššia je I. trieda, pri ktorej udelení sa predpokladá obzvlášť mimoriadna miera zásluh vyznamenaného. Radom Bieleho dvojkríža I. triedy tak napríklad ocenil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú či monacké knieža Alberta II.
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy
Pribinov kríž I. triedy dostali napríklad spevák a skladateľ Miroslav Žbirka a vedec a chemik Robert Mistrík. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy sa dostal bývalej alpskej lyžiarke Veronike Velez Zuzulovej, in memoriam investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi či ekológovi Mikulášovi Hubovi. Jeden zo spomínaných ocenených Huba sa domnieva, že jednotlivé vedné oblasti sa prezident snažil oceniť pomerne vyvážene.
Kauza KTAG podľa Marušiaka ambície Kisku ovplyvnila, Mesežnikov si to nemyslí
„Teší ma, že nezabudol ani na spoločenských vedcov, na ktorých sa niekedy zvykne zabúdať. V prípade mojej osoby ocenenie získala aj geografia, environmentalistika a krajinná ekológia, čo tiež nie sú odvetvia na výslní spoločenského záujmu. Aj keď môj prípad bol dosť špecifický, keďže ocenenie som nezískal v prvom rade za vedeckú či pedagogickú činnosť, ale najmä za celoživotné dobrovoľnícke aktivity vo sfére ochrany prírody, pamiatok, životného prostredia a ľudských práv,“ povedal Huba pre agentúru SITA.
Rad Bieleho dvojkríža II. triedy
Z iných vyznamenaní prezident Slovenskej republiky udeľuje slovenské vojenské vyznamenanie – Medailu za statočnosť. Ňou napríklad vyznamenal vojaka Ozbrojených síl SR Andreja Adamka.
Prieskum ukázal, komu Kiska "ukradne" voličov. Jeho strana by vo voľbách predbehla aj SaS
Ocenenia od Kisku dostali aj iní prezidenti, veľvyslanci, vojnoví veteráni, vedci, lekári, sudcovia, pedagógovia, predstavitelia tretieho sektoru či obhajcovia ľudských práv. Uznanie z Prezidentského paláca si takisto odniesli aj športovci, výtvarníci, hudobníci či spisovatelia.
Rad Bieleho dvojkríža II. triedy si tak okrem iných zaslúžila operná speváčka Gabriela Beňačková, Pribinovým krížom II. triedy prezident vyznamenal Evu Kováčovú z Ligy proti rakovine a Medailu prezidenta SR dostala aj riaditeľka gymnázia Helena Pašiaková.
Ku Kiskovi ide aj Miroslav Kollár, v novej strane sa bude uchádzať o dôveru ľudí
Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry oceňuje, že prezident pamätal pri oceňovaní aj na menšiny, aj na ľudí, ktorí často vo svojej práci doslova suplujú prácu štátnych inštitúcií.
„Boli to najmä ľudia z neziskového sektora. Myslím však, že udeľovanie vyznamenaní bolo veľmi vyvážené aj smerom k vede, športu a iným oblastiam. Čo však mimoriadne oceňujem zo svojej práce a čo na Slovensku vôbec nie je bežné – ako dôsledne prezident udeľoval vyznamenania kvalitným osobnostiam z radov menšín. Vždy sme tam našli ľudí maďarskej a rómskej národnosti, ktorí buď reprezentovali menšinové práva či kultúru, alebo boli špičkovými odborníkmi vo svojej téme,“ podotkla pre agentúru SITA Gallová Kriglerová.
Podľa nej aj na základe toho je vidno, aká rozmanitá je naša krajina a koľko kvalitných odborníkov v rôznych oblastiach pochádza aj z menšín. Zastáva názor, že tento trend prevezme aj nastupujúca prezidentka a bude pokračovať v uznávaní zásluh za rozvoj krajiny ľudom, ktorí pochádzajú z veľmi rozmanitých prostredí. Andreja Kisku na poste prezidenta vystrieda Zuzana Čaputová. Inagurovaná bude 15. júna.