SANÁ 20. mája (WEBNOVINY) – Dlhoročný jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v piatok podporil vypísanie predčasných volieb hlavy štátu v záujme ukončenia niekoľko mesiacov trvajúcich protestov proti vládnucemu režimu. Ako vyhlásil pred tisíckami svojich priaznivcov, ďalšiemu krviprelievaniu by mali zabrániť voľby uskutočnené „demokratickým spôsobom“.
Sálih sa tak vyjadril po tom, ako predstavitelia jeho strany a opozície oznámili, že v nedeľu podpíšu dohodu o ukončení krízy sprostredkovanú Radou pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC).
Najnovší návrh predpokladá odstúpenie prezidenta v priebehu nasledujúcich 30 dní, pričom by mal získať imunitu voči prípadnému stíhaniu. Sálih už viackrát odmietol pristúpiť na podmienky stanovené opozíciou, ktorá ho preto obviňuje zo snahy vyhnúť sa predčasnému odchodu z úradu. Neústupčivý prezident aj počas piatkového vystúpenia varoval, že jeho ľudia budú naďalej vzdorovať „pučistickému hnutiu“.
Zatiaľ čo sa Sálih prihováral svojim priaznivcom, v inej časti Saná sa opäť zhromaždili státisíce jeho odporcov trvajúcich na svojej požiadavke, ktorou je okamžité odovzdanie moci. Ďalšia opozičná demonštrácia sa uskutočnila v druhom najväčšom meste Taiz. Situácii v krajine sa vo svojom štvrtkovom prejave venoval aj prezident Spojených štátov Barack Obama, podľa ktorého Sálih „musí splniť svoj sľub“.
Jordánske mestá v piatok zaplnili tisíce nespokojných občanov požadujúcich politické reformy a odvolanie úradujúcej vlády, ktorá je podľa nich „skorumpovaná a despotická“. Okolo 2500 prívržencov opozičného hnutia Moslimské bratstvo pochodovalo od ammánskej Mešity kráľa Abdalláha na priestranstvo pri ministerstve vnútra, pričom vyzývali na „ukončenie tyranie“ zo strany vládnuceho režimu.
Ako uvádzal jeden z transparentov, reforma „sa začína bojom proti korupcii a skorumpovaným“. Na pochode sa zúčastnil aj líder jordánskej odnože Moslimského bratstva Hammám Saíd, podľa ktorého bol protest „odkazom pre kráľa Abdalláha II., že reformné plány by mali byť urýchlené v súlade s požiadavkami ľudu“. V rozhovore pre tlačovú agentúru AFP taktiež vyjadril presvedčenie, že „režim a vláda reformy neberú vážne“.
Okolo 1500 ľudí sa zhromaždilo v 39-tisícovom jordánskom meste Tafíla, kde rovnako vyzývali na zosadenie vlády, v ktorej sa podľa demonštrantov rozmohla korupcia. Ďalšie stovky demonštrantov hlásili z blízkeho Karaku. Piatkové zhromaždenia boli pokračovaním vlny protestov proti aktuálnej politickej a ekonomickej situácii, ktorá v Jordánsku trvá už od januára.
SÝRIA: Bezpečnostné zložky zastrelili najmenej 27 demonštrantov
Sýrske bezpečnostné zložky zastrelili počas piatkových protivládnych demonštrácií vo viacerých mestách v krajine až najmenej 27 ľudí vrátane jedného dieťaťa. Informovali o tom miestni aktivisti. Desať účastníkov protestov proti režimu prezidenta Baššára al-Asada zabili v centrálnom meste Homs a ďalší desiati demonštranti prišli o život v meste Maaret an-Naaman na západe krajiny. Policajti tvrdo zasahovali proti opozičným aktivistom aj na juhu krajiny v provincii Dará, ktorá je centrom protivládnych demonštrácií.
Opozícia zvolala na piatok celonárodné demonštrácie na protest proti al-Asadovej vláde. Ide pravdepodobne o najkoordinovanejšiu a najmasovejšiu akciu odkedy obyvatelia tejto blízkovýchodnej krajiny začali 15. marca protestovať proti autokratickému režimu svojho prezidenta. Bezpečnostné zložky odvtedy podľa prepočtov Organizácie Spojených národov (OSN) zabili najmenej 850 ľudí.
Protivládne protesty za odchod prezidenta, ktoré vypukli v Jemene koncom januára a postupne sa rozšírili do celej krajiny, si doteraz vyžiadali najmenej 180 obetí.