Prešovská nemocnica zaviedla identifikačné náramky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieta
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove ako prvá na Slovensku zaviedla pre všetkých svojich hospitalizovaných pacientov identifikačné náramky. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Náramky
Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 8. februára (WEBNOVINY) – Fakultná nemocnica s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove ako prvá na Slovensku zaviedla pre všetkých svojich pacientov identifikačné náramky.

Dôvodom je jednoduché rozlíšenie pacienta, jeho bezpečnosť a zvýšenie kontroly, aby nedošlo k zámene hospitalizovanej osoby. Náramky sú farebne odlíšené a dajú sa dať dole z ruky iba po prestrihnutí.

Ďalšou novinkou je zavedenie verifikačného protokolu, ktorý sa týka pacientov tesne pred operáciou. Skôr než zákrok vykonajú operatér aj anestéziológ svojimi podpismi na vyplnenom formulári potvrdia, že si overili totožnosť pacienta, indikáciu k operácii, typ a podrobnosti operácie

Identifikačné náramky sa od seba odlišujú farbou, ktorá odzrkadľuje najzávažnejšie ochorenia pacientov. Bielym náramkom sú označení bežní pacienti, žltým pacienti s hepatitídou, oranžovú farbu majú alergici, tmavomodrú cukrovkári a fialovou sú označovaní pacienti srizikom pádu.

Pacient s kombináciou závažných ochorení má náramok s farebnými klipsami, ktoré sa dávajú na základný náramok. Na ten sa ešte napíše meno a priezvisko, rok narodenia, dominantná diagnóza pacienta aoddelenie, na ktorom je hospitalizovaný, môže tam byť uvedená aj krvná skupina či iný dôležitý údaj.

Na pôrodnici sú označované matky a novorodenci, a to buď ružovou alebo modrou farbou náramku, podľa toho, či je novorodenej chlapec alebo dievča. Identifikačné náramky sa vyrábajú ako sada pre matku a dieťa, ktoré sú už od výroby označené jedinečným kódom, ktorý sa nedá zameniť.

Nápad im vnukol pacient, ktorý zomrel

Náramky
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Pôrodná asistentka na gynekologickom oddelení Mária Varechová uviedla, že zavedenie identifikačných náramkov im uľahčuje prácu.

Ak majú pacientku po operácii, ktorá ešte veľmi nekomunikuje, farebné náramky okamžite upozornia personál, či ide o pacientku s vysokým tlakom, cuktovkou, alebo alergiou. Na vypisovanie textu sa používa centrofixka.

Ako uviedol námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Slavomír Straka, myšlienku zaviesť identifikačné náramky paušálne im vnukol konkrétny prípad, kedy hospitalizovaný pacient odišiel z oddelenia do parku a na lavičke zomrel.

Vznikol problém zistiť jeho totožnosť a z ktorého oddelenia odišiel. „Používaním náramkov chceme zabezpečiť vyššiu bezpečnosť pacientov, minimalizovať potenciálne riziká, ako aj zjednodušiť proces identifikácie pre zdravotnícky personál,“ povedal.

Prešovská nemocnica ročne hospitalizuje vyše 45-tisíc pacientov. Už skôr začínali s bielym náramkom pre všetkých pacientov a pred piatimi rokmi zaviedli ružové a modré identifikačné náramky na pôrodnici pre matku a dieťa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov