Prešov neschválil dotácie pre súkromné školy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Chudík
Peter Chudík Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 2. marca (WEBNOVINY) – Patová situácia nastala po tom, ako poslanci Prešovského samosprávneho kraja dnes neschválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje výšku dotácie pre základné umelecké školy, jazykové školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkví a súkromných zariadení. Na schválenie bola potrebná trojpätinová väčšina, za nariadenie nehlasovali pravicoví poslanci. Výšku dotácie chceli zrovnať s ostatnými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. Podľa navrhovaného materiálu cirkevné aj súkromné zariadenia mali dostať dotáciu 88 percent v porovnaní so školami župy. Išlo o dolnú hranicu, ktorú určuje zákon pre cirkevné subjekty.

Podľa vedúcej odboru financií Prešovského samosprávneho kraja Márie Holíkovej to v praxi bude znamenať, že nebudú môcť poslať finančnú dotáciu zriaďovateľom cirkevných a súkromných zariadení, ktorí podpisujú zmluvy na stravovanie a základnú činnosť v umeleckých, či jazykových školách. „Do tejto patovej situácie nás dostal aj zákon, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára tohto roka,“ uviedla Holíková. Zmena zákona sa dotýka 37 zriaďovateľov a vyše 70 subjektov. Doteraz ich samosprávny kraj financoval v rámci prijatého rozpočtu 90 percentami z príspevku, ktorý sa poskytuje školským subjektom v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. Pravicoví poslanci presadzovali názor, že dotácia by mala byť pre všetky školy rovnaká, lebo ide z daní rodičov týchto žiakov. Poslanec Ivan Hopta za stranu Úsvit by chcel skôr regulovať počet škôl mimo verejného sektora.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík nemá v pláne zvolať z tohto dôvodu mimoriadne zastupiteľstvo. Materiál mieni predložiť na najbližšiu aprílovú schôdzu. Zo vzniknutej situácie viní poslancov politického klubu KDH, SDKÚ-DS. „Bola to deštrukcia z ich strany. Pýtam sa, prečo nepripomienkovali návrh VZN riadne v komisiách, aby mohli povedať, že chcú dať viac peňazí, ako je v návrhu. A keď chcú dať viac peňazí, mali by tiež povedať, komu treba zobrať,“ reagoval Chudík. Hlasovanie pravice nazval politikárčením. Školy, ktoré teraz nedostanú peniaze, by sa mali ísť sťažovať k nim, dodal.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Chudík