Ako vnímajú architekti a projektanti súčasnú situáciu na slovenskom stavebnom trhu? Majú dosť zákaziek? A ako vnímajú všeobecný tlak na znižovanie cien vo všetkých etapách prípravy, projektovania a realizácie stavieb?
Aj v kontexte týchto otázok sa v deň, kedy Národná rada Slovenskej republiky prijímala tzv. Stavebný zákon, v stredu 27.apríla 2022 stretli v Prešove odborníci z celého Slovenska na odbornej konferencii ASPO. Nosnou témou bola optimalizácia postupov obstarávania služieb architektov a projektantov a architektonických diel. „Kraj je najväčším investorom,“ vysvetlil pri otvorení podujatia predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a dodal: „Investujeme veľký objem finančných prostriedkov, čím dochádza k ďalšiemu zhodnocovaniu majetku a zlepšeniu služieb verejného sektora.“
Cyklus odborných prednášok otvoril Ing. Ján Petržala, podpredseda Slovenskej komory stavebných inžinierov, ktorý vo svojej prezentácii poukázal na rozsah oprávnení autorizovaných stavebných inžinierov a architektov, ako aj na zákonné podmienky výkonu ich regulovaného povolania. „Projektovanie stavieb je vysoko odborná a kreatívna činnosť, ktorá nemôže byť obstarávaná len na základe kritéria najnižšej ponukovej ceny“, odkázal vo svojom príspevku zástupcom obstarávateľov projektovej dokumentácie stavieb, pokiaľ chcú znížiť riziko problémov počas ich realizácie alebo užívania.
Najdynamickejšia diskusia sa strhla po prezentácii témy o zmluvných podmienkach a zmluvných sankciách pri vytváraní súťažných podkladov verejného obstarávania projektovej dokumentácie. Vedúca odboru majetku a investícií Prešovského samosprávneho kraja JUDr. Lýdia Budziňáková však netajila spokojnosť: „Presne toto je našim hlavným cieľom. Pri vzájomnej konfrontácii vznikajú riešenia a aj dnes sme sa na konkrétnych príkladoch z praxe dozvedeli, ako projektanti a zhotovitelia bojujú nielen s časom a financiami, ale aj reštrikciami, ktoré ovplyvňujú ich prácu.“
Účastníci sa ďalej dozvedeli, ako často pristúpili v PSK, prípadne priamo v meste Prešov k uplatneniu zmluvných sankcií a odborníci zároveň kreatívne hľadali spôsob, ako by bolo možné predchádzať porušeniam zmluvy o dielo zo strany zhotoviteľa a ako zo strany objednávateľa. Dôležitou časťou bolo aj zdieľanie osobných skúseností členov panelovej diskusie z konkrétnych zmluvných vzťahov na spracovanie projektovej dokumentácie stavieb, kde sa na základe verejnej prezentácie poukázalo na najväčšie chyby, ktoré vznikajú pri jej príprave.
Polemická je stále situácia aj v otázke autorských práv v tejto oblasti. „Ťažko porovnávať napríklad s hudobným priemyslom, ale určitá forma musí fungovať aj v našej sfére,“ zhodnotil urbanista a architekt Ing. Kornel Kobák. „Chceme klientom poskytnúť možnosť, že budú môcť odovzdanú stavbu používať v súlade s Autorským zákonom. Ten rozlišuje medzi používaním a zásahom. Použitie je licencované a je dané automaticky podpisom zmluvy, zásahy treba dať na schválenie autorom.“
Keď sme pri autoroch, je dôležité podčiarknuť, že v rámci kreativity na nové projekty ich počet stúpa. „Súťažných návrhov v rámci kreovania projektov prichádza v poslednom čase naozaj relatívne dosť,“ potvrdil na konferencii Mgr. Art. Martin Zaiček, PhD. zo Slovenskej komory architektov. „Pri podrobnejšom skúmaní sme zistili, že síce je snaha ísť podľa moderných trendov, ale projektanti stále kladú dôraz najmä na regionálne špecifiká, ktoré sa nie príliš radikálne snažia meniť obraz našej krajiny.“
Účastníci konferencie ocenili plodnú diskusiu a zhodli sa na fakte, že podobných podujatí by mohla Slovenská komora stavebných inžinierov v spolupráci zo Slovenskou komorou architektov a zástupcami samospráv organizovať v čo najväčšom rozsahu nielen na Východnom Slovensku, ale na celom území našej krajiny.
Informačný servis