BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Elektronické monitorovanie väzňov sa môže stať aj na Slovensku alternatívou, ako riešiť preplnenosť väzníc – šéfovi rezortu spravodlivosti Tomášovi Borecovi v pondelok predstavili jeho českí kolegovia prvé výsledky svojho pilotného projektu elektronických náramkov.
Testovali ho na 25 odsúdených, pričom overovali technologickú spôsobilosť, bezpečnostnú odolnosť a finančnú náročnosť.
„Máme prvotné číslo – jeden väzeň v domácom väzení stojí v tejto chvíli 165 korún denne, teda 6,6 eura. Považujeme to za výrazný rozdiel, lebo jedna väznená osoba v kamennej väznici nás stojí tisíc korún,“ povedal na tlačovej besede v Bratislave prvý námestník ministra spravodlivosti ČR Daniel Volák.
Okrem týchto peňazí však treba počítať so vstupnými nákladmi na zabezpečenie monitorovacej sady u väzňa doma. Okrem toho sú zásadnými nákladmi peniaze na zabezpečenie dátových tokov, kódovanie a 24-hodinovú obsluhu operačného strediska.
Pri 25 odsúdených zákazka na systém stála asi 20 tisíc eur. Vyskúšali aj situáciu pri prerezaní náramku, zásah služby bol okamžitý.
Skúsenosti z ČR chce využiť aj slovenská strana. „Dnes stojí jeden väzeň v kamennej väznici, odsúdený na nepodmienečný trest, približne 36 eur denne, čiže je to markantný rozdiel,“ konštatoval Borec. Podľa jeho slov má tento projekt veľký zmysel a chcú doň ísť.
O termínoch sa zatiaľ nehovorí, všetko je otázkou peňazí, ktoré sú potrebné na vybudovanie systému. Už teraz však slovenská strana analyzuje možnosti, na akom technickom princípe elektronické monitorovanie spustiť. Testovacia prevádzka by sa dala spustiť podľa Boreca veľmi rýchlo.
„Tie prostriedky by sa mali nájsť,“ povedal. Podľa ministra sa systém využije len u veľmi vymedzeného okruhu osôb, nie u nebezpečných zločincov.
Uzavreli dohodu v oblasti väzenských stráží
Slovensko a Česká republika opäť uzavreli na ďalšie tri roky dohodu o spolupráci medzi Zborom väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a Väzenskou službou Českej republiky (VS ČR). Podľa generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Eugena Balka zabezpečí spoluprácu v oblasti legislatívy – pri výmene právnych predpisov.
Okrem toho umožní vzájomné stáže, výmennú skúseností a spoločné konferencie. Príslušníci českého a slovenského zboru väzenstva, ako aj ich rodinní príslušníci môžu na základe dohody využívať rekreačnú starostlivosť v zariadeniach druhej strany.
Dohoda umožňuje aj priamu bilaterálnu spoluprácu medzi väzenskými organizačnými jednotkami oboch strán a uzatváranie čiastkových dohôd. „Prišiel čas novelizovať predchádzajúcu dohodu,“ konštatoval šéf Väzenskej služby ČR Jiří Trégler.